Prečo na Halloween vyrezávame tekvice a nie iné ovocie alebo zeleninu?

Každého z nás už určite raz za život stretla nejaká tá vyrezaná tekvica – či už na hrade vo Veľkej Sieni alebo niekde pre domom. Nie však každý aspoň tuší, prečo je to práve tekvica.

Pôvodne legendy predsa nikde žiadne tekvice nespomínali. Teda počiatok vyrezávaného ovocia/zeleniny so svetielkom vo vnútri pochádza ešte od Keltov. Oni využívali tieto provizórne lampáše na osvetlenie chodníkov a ciest.  Kelti však vo svojej dobe ešte nepoužívali ako materiál na výrobu týchto svietidiel tekvice, ale práve cukety alebo reďkovky.

Zmena druhov zeleniny/ovocia začala až neskôr, keď Íry pomenovali tieto lampióny – Jack O’Lantern.

K používaní tekvíc došlo až po príchode Írskych kolónií na nový kontinent – do Ameriky. Tu totiž žiadna z prechádzajúcich druhov používaného materiálu nerástlo, ale bolo to práve veľa tekvíc – a tak sa stala tekvica symbolom Halloweenu. (Takže rovnako ako aj Santa Claus, tak aj tekvice pochádzajú z Ameriky.)

Ale tak teraz sa už presuňme k nám na hrad, kde sú tekvice tiež veľmi časté – najmä teda na hlavách obyvateľov, keď je niekto taký milý a hodí ich po nich. Je to síce veľmi pekné a tekvica je vhodný materiál na hádzanie, keďže je guľatá a ten človek potom s ňou na hlave vyzerá veľmi zaujímavo.

No, ale už sa konečne dostávame k pointe tohto článku – čo keby sme vymenili tekvice za niečo iné? Určite by to veľa ľudí potešilo, keďže potom by sme už neboli iba mainstreamová škola, ale mali by sme okrem kúzel aj niečo iné originálne. A navyše by to vyriešilo problém s tým, že keď máte tekvicu na hlave, tak nemáte vlasy! Ananás totiž vlasy má!! (Ďalšie veľké plus prečo dlabať ananásy – sú chutnejšie než tekvica!!)

A tak sa teda pokochajte týmito peknými zábermi ananásov použitých ako halloweenske tekvice!A to máte pekný príklad toho, že by to vyzeralo lepšie než tekvica aj na hlave!

Pro HK Sam’c’Roses

1 komentář

  1. To je pravda, proč nepoužít jiné ovoce / zeleninu? Ananas mě nenapadl, ale loni jsem dlabala meloun. Díky za inspiraci.
    Sally-Ann

Komentáře jsou uzavřeny.