Vyjádření primusky

Celá tahle situace je poměrně smutná a nešťastná. A také dost trapná – a to pro všechny strany.
Protože by ale nejspíš měl zaznít i můj názor – i když o něj většina lidí nestojí, protože má „ten svůj a správný“ – a protože mě už nebaví jenom sledovat, jak veřejné mínění poslouchá jenom jedno to samé dokola, pokusím se tu nějak vystihnout, jak tohle všechno vypadá z mého pohledu.

Zaprvé, ano, Ked není a nebyla nejlepší kolejní – a nebyla ani takovou kolejní, jakou bych chtěla mít. A dle všeho se v tomto se mnou shodují i další. Ale, naprosto nesouhlasím s tím, že by byla naprosto neschopná a tak podobně. Ono, na jednu stranu je pravda ta, že nebyla moc vidět a že ani moc nechodila na hrad. Na druhou stranu, nebyla to jenom její chyba. Když přišla do koleje, v podstatě to bylo nastavené tak, že se jí řeklo, ať radši do ničeho nezasahuje, protože by se kolej bouřila – a věřím tomu, že by to tak fakt bylo. Onen první školní rok tak de facto měla „zakázáno“ do čehokoliv víc zasahovat. Omezilo se to na kývání, když se za ní s něčím šlo. Když měla Barbara, jakožto primuska, něco řešit, tak to spíš řešila kupříkladu se mnou než s Ked. Tak to bylo nastavené. Ve druhém školním roce dostala Ked „na starosti“ jednu vnitrokolejní soutěž, na kterou bylo potřeba si jednou měsíčně dělat statistiky. Toť vše. Zbytek jsme dělali my ve vedení. Ale nebylo to proto, že by Ked nějak vyloženě nechtěla nebo na nás kašlala, ale my po ní ani nic nechtěli.

Když máte v koleji studenta, který si nabere pět předmětů a nic po něm nechcete – a vlastně si ho ani vůbec nevšímáte, ať už dělá cokoliv – tak co udělá? Když ho baví psát a kreslit, tak ten rok nějak doklepe a jsou i vzácné výjimky, co to dotáhnou dál. Ale ve většině případů prostě „umře“ a vyloučí ho nejpozději na začátku dalšího školního roku, když si nezapíše předmět. Tohle je takový případ opomíjeného kolejního. ALE – on si nikdo nestěžoval. Nikdo nepřišel za Ked a neřekl jí „hele, ehm, vadí mi to a to a to“. Jediné, kde se to říkalo, byly krby. Teda, dobře, vytýkali jsme jí pravopis, to zase jo – to se jí i říkalo.

Naší kolej prostě vedla primuska a ne kolejní. Pokud jí to vadilo, možná se měla ozvat? A když už tedy ne během doby, co měla odznak, tak třeba hned potom? Ale ne, seznam s tím, co jí tak vadilo napsala až poté, co jako první podepsala petici, jak jí strašně vadí. Na jednu stranu to chápu, na stranu druhou jakože – opravdu je chyba jenom na Kedině straně? Podle mě je chyba na stranách vedení i Ked. Když někomu nedáte příležitost a od toho vedení ho odstavíte s tím, že to zvládnete sami… A jakože, my to s Barbarou zvládaly (troufám si použít množné číslo).

Zadruhé, pod tu petici se podepisují tři druhy lidí (de facto, jistěže by se to dalo rozdělit víc).

První je ten, ke kterému bych se dejme tomu i mohla přidat – i když já tu petici z důvodů, které ještě napíšu, podepsat nehodlám – prostě bychom chtěli kolejní aktivnější, takovou, která se bude veřejně vyjadřovat gramaticky správně. Takovou, která tu kolej spolupovede, bude vidět, atd., atd. Jistěže, bylo by skvělé někoho takového mít. I když Zmijozel žádného takového kandidáta jaksi nemá… Ale to předbíhám. =) Ale dobře, tohle se dá pochopit a podle mě to chápe i Ked a vidí, že nebyla tolik aktivní, atd. A že udělala chyby.

Druhý druh je ten, který by na Ked nadával tak či onak. Kdyby bývala do něčeho zasahovala, bylo by to „nemá to co dělat, má to nechat na těch ‚pravých‘ zelených“. Takhle je to „nedělá nic“. A někteří lidi z něj jsou takoví, kteří tu ani nebyli (ať už vůbec nebo byli neaktivní) a řadu věcí znají „jen“ z doslechu od ostatních stejně zaměřených. Ale ono by to bylo jedno, protože i kdyby neznali nic, tak by to stejně všechno bylo špatně.

Třetí druh je takový ten, který se buď nechá zlanařit nebo ten, co se přidává proto, aby nevyčníval z davu, protože přeci „hm, neviděl jsem ji tu tak často“. Což má pravdu, co naplat.

Zatřetí, ono ohlašování odznaků na hlavní stránce. Celou tu akci jsem vymyslela já – což by ještě nebylo tak směrodatné – a následně ji jednomyslně odhlasovala celá zasedačka. Poté se to objevilo v kolejce, tuším, že snad i na vývěsce a říkalo se to na večírku. Žádný student koleje proti tomu neřekl ani „fň“. Každopádně, já to vnímám jako svojí chybu, že jsem nejspíš měla hned na začátku července napsat dlouhý článek do HK, kde bych to celé vysvětlila. Poněvadž mě ale nenapadlo, že z toho vznikne taková bublina, jako vznikla, tak jsem plánovala napsat jenom článek na závěr prázdnin, kde celou tu akci shrnu. Není to recese (jak kdosi kdesi psal) ani nic na ten způsob, v té situaci, ve které Zmijozel byl – a prosím, v té situaci nebyl Kedinou vinou, jelikož v ní byl už předtím než přišla, to, že máme vybité prostřední generace je těžko její zásluhou, když ona tu jaksi nebyla – se to zdálo být jediným řešením. Argument ohledně Studentské rady uznávám, ale jinak se akce – ve vnitrokolejním měřítku – osvědčila a stále za ní stojím. Každopádně, ne, to není Kedina vina, když už, tak je to vina celé zasedačky – zasedačky, kterou v tu dobu, kdy se to hlasovalo, ještě vedla předchozí primuska, tj. Barbara. Tj. je to i její věc, moje věc a věc všech lidí tam. Kamenovat Ked za oznámení prefektů na hlavní stránce, když to bylo v podstatě na připomenutí ředitele, že se tam veškeré sebekratší dobu trvající změny MUSÍ psát a když se ty změny děly z vůle předchozí zasedačky, nebylo fér a to, že se tam přidali zelení, kteří tu ani minulý školní rok nebyli… Z toho se dá také leccos vyvodit, žjo.

Začtvrté, proč nehlasuju tak aktivně jako ostatní lidé.

Ne, Ked není kolejní dle mých představ – což jsem jí i osobně napsala. Jistěže, kdyby se objevila nějaká druhá kolejní, jako mají třeba v Nebelvíru – jenom „zelená“ – tak bych byla pro výměnu, zašla bych za Ked, vysvětlila jí situaci a prostě se nějak pokusila výměnu uskutečnit. Problém je ale ten, že nemáme žádného jiného kandidáta, který by přicházel v úvahu.

Mohly by se dát nějaké další výjimky – nějakým fialovým, které se i tmavěfialovými staly z protekce, že? Nebo… Hm. Oprávněně by kolej vlastně směli dostat jenom tři lidé. David Nekromacer, který je ale podle mě lepší na supervizorovi. Pak Angela Grey-Slytherin, která kolej ovšem posledně odmítla. Poslední je pak Cassidy Cestwood, která má právě podanou žádost o smazání. A která by tu také nejspíš nebyla denně, i když jistě, psala by spisovně a – což je pro jisté lidi dle všeho klíčové – to není Ked. Nebo můžeme zalovit v nějakých dalších vodách… Jenomže mě nenapadá v jakých a nemyslete si, že jsem nad tím nikdy nepřemýšlela.

Ve světle tohohle se mi spolupráce s Ked nejeví zase tak strašná jako nemít kolejního vůbec žádného nebo dostat někoho, kdo by to vzal jenom proto, že je to funkce (a třeba by po týdnu zase odpadl). Já s ní spolupracovat jakž takž umím – a ano, mohla by být schopnější a mohla by tu být častěji (teda, spíš prostě měla), atd. Ale přijde mi smysluplnější na ní vychrlit to, co mi vadí a zkusit to, než mlčet a pak si odhlasovat, že jí vlastně vůbec nechci.

Jedna část koleje prostě jenom čekala na příležitost, protože jim vadí už ten princip, že tam Ked je, protože ji tam Nim dosadil a „na Nekrouška nikdy mít nebude“. Ale, hm, když ta kolej byla v podstatě v kómatu už předtím, než ji Ked dostala, kdo za to mohl? Neupírám Nekrovi to, že byly časy, kdy byl opravdu dobrý kolejní, ale těch posledních pár let, kdy tu kolej vedl, to také žádný zázrak nebyl. Nebyl tu denně, občas se někde ukázal a něco napsal, vyhlásil jednu nebo dvě soutěže. Připomíná vám to něco? Ano, teď mě část koleje bude chtít ukamenovat a po Kedině hlavě poletí ta moje, ale já nejsem kdosi, abych byla vždycky minimálně na dvou stranách a když můžu, tak i na třetí (a teď nemluvím o Nekrovi, ale o tom, kdo to „vedl“ místo něj, protože jak řekl, tak se stalo a nemusel se o to ani moc snažit). Protentokrát jsem na straně koleje.

Myslíte si, že jí nějak tahle aféra pomůže? Teď v létě bylo v koleji dobře, byl večírek, akce pro nováčky, něco se fakt dělo a bylo víc aktivních lidí, kteří se zapojovali – to byl přímo balzám sledovat, protože necelý rok předtím byla ta kolej prostě polomrtvá. Plánovalo se na další rok, jak se co bude dělat, jak bude dělat víc lidí a jak se to nějak rozvrství a jak se vychovají nové odznaky. Jak se těšíme na nováčky, kteří by doplnili tu „živou“ krev, která nám chybí v prostředních ročnících. Teď se k nám nováčkům asi moc chtít nebude. Navíc náhrada za Ked není. Upřímně bych se nedivila Nimovi, kdyby nám prostě kolejního případně sebral a nechal nás tak se vzkazem „už mě nebavíte“.

Není možné se pořád ohlížet na to, jaký byl někdo někdy x let v minulosti a dle toho hodnotit to, jak je to teď. Mě to přestalo bavit už docela dávno.

Ne, nejsem s Ked jako s kolejní spokojená, lhala bych, kdybych říkala, že z ní skáču do vzduchu. A ona to ví. Ale nemůžu podepsat petici, když se koukám do budoucnosti a vidím, jak moc tohle všechno Zmijozelu škodí. A když vidím, že změna k lepšímu je dost nepravděpodobná. Beztak když se tam dostane někdo další, kdo nebude dle představ onoho „druhého typu lidí“, tak se tohle bude v nějaké míře opakovat. Pořád? Nekro se nevrátí. Možná by se s tím už mohli smířit.

Abych to nějak zakončila. Kdyby někteří ti všemi silami protestující místo toho třeba něco zkusili v koleji dělat, nemuseli jsme loni prohrát. Kdyby podobnou energii věnovali pořádání věcí v koleji a účasti na nich, nemuseli bychom mít na večírcích poloviční účast co ostatní koleje a kolej by mohla taky nějak fungovat. Když x lidí z koleje prostě nic nedělá a nedělalo už před Ked – krom plkání o starých dobrých časech – tak se kolej rozvíjí špatně.

To, že by Ked měla dělat – a měla i v minulosti dělat – daleko víc, o tom není sporu. Ale není jenom její chyba, že prostě nedostala prostor a radši jsme si to řídili sami. A kdoví, jak by dopadlo, kdyby si začala prosazovat vlastní věci.

Je její chyba, že má problémy s textem a vyjadřováním se. S tím by měla něco udělat tak či onak. A ano, číst to občas bývá téměř utrpení. Ale těžko by to bylo jediným důvodem, proč někoho dát pryč, že.

V každé koleji vedení funguje jinak. Někde to vede kolejní, jinde primus, jinde oba. My měli tak trochu ten druhý typ. Pokud tedy kolej prosperuje špatně, je to chyba kolejního nebo primuse? A i já jsem plánovala do příštího roku vést kolej spíš za sebe – ano, s Ked jakožto důležitým poradním hlasem a někým, kdo prostě něco dělat bude (už jsem měla cca vytipováno, s kým budu dojednávat vnitrokolejky a kdo bude co případně dělat, atd.) a s někým, koho prostě budu nutit chodit na famfrc zápasy a po kom budu něco chtít – to, co jí nikdo nebyl schopen jaksi vyčíst až doteď, kdy to „bouchlo“.

Sečteno a podtrženo. Nějakého skvělého a aktivního kolejního bych fakt uvítala, ne že ne. Jestli žádný takový není, tak je třeba se smířit s tím, co máme a zkusit to všechno nějak přizpůsobit. Tj. když nevede kolejní, tak musí vést primus s prefektama. Jestli to ani ti nezvládnou, tak zasedka. Když se neumí zrovna dobře vyjadřovat, tak si to nechat opravovat, atd. Ale někoho prostě sesadit, protože se mi nelíbí, bez toho, abych mu to předem nějak vážně a uceleně řekla, a bez toho, abych měla nějakou rozumnou náhradu a přiváděla tak kolej k chaosu ve chvíli, kdy měla naději – snad – na slušné nováčky a na vybřednutí z toho bahna, tak to by mi svědomí teda nevzalo. Některým je to fuk, protože jim ono nicnedělající tajemné bahno vyhovovalo – a takovým tohle ani nevysvětluju. Ale ti, co hlasovali v podstatě hlavně z těch samých důvodů, které bych měla já – tj. to, že Ked nedělala ani zdaleka dost, ať už z jakýchkoliv důvodů (které, chápu, nejsou úplně vidět), ale že nemají nic vyloženě proti ní osobně – ti snad tohle pochopí a neodstřelí mě úplně.

Je to strašně dlouhé, ale krátce to vyjádřit nešlo. A i tak jsem jistě nevyjádřila úplně všechno. Ono vzhledem k tomu, kolik toho teď najednou je, to těžko jde obsáhnout všechno jedním odstavcem.

18 komentářů

 1. Hmmm… vážím si vás, slečno. Máte kvality, o kterých se většině lidí ani nesní. Smekám, fakt že jo.
  B.O.

 2. hele, kdyz se necham zfialovet, votneš mě jako velitele zmijozelu ? to nikomu vadit nebude :DD
  PS

 3. jojo, náhrada… to je vždycky to, na co by se mělo dopředu myslet. Je fakt, že u některých kolejí je to opravdu bída s nouzí. Znám vnitřek vaší koleje jen z doslechu, tak netuším, jak to tam skutečně je či není. Díky za osvětlení některých problémů. Doufám, že je to aspoň z většiny objektivní (ono to tak na mě hodně objektivně působí)… Nebudu se ale asi přiklánět ani k jedné ze stran, tohle si opravdu musíte dořešit vnitrokolejně a nebrat moc ohledy na to, jak budete vypadat na venek. Jste přeci zmijozel, vy si obhjíte cokoliv, pokud za tím bude podtext všeho dobrého pro kolej… Hodně štěstí s dořešením situace, snad to stihnete do začátku nového roku 🙂

  S pozdravem
  nějaká Laskavá

 4. Je opravdu příjemné vidět rozumně myslícího zeleného studenta.
  EP
  P.S. pro PS: Proč mam pocit, že by to neprošlo? =D

 5. Přeji pevné nervy a trpělivost! Jste správně na svém místě, jen tak dál – vydržte!
  AsM

 6. Nejsem si jistá, jestli si zasloužím takovou chválu, každopádně děkuju. Vážím si toho. =)

  O objektivitu jsem se snažila, ale pochopitelně nikdy nic nebude úplně objektivní, kupříkladu nevím úplně do detailu, jak to probíhalo mezi Barb a Ked během školního roku, to můžu jenom dedukovat. A subjektivnímu zabarvení se snad nejde úplně vyhnout. =)

  Důležité je pro mě prostě to, že když nemám jiný materiál, tak je potřeba pracovat s tím, co je. Když v nějaké koleji není nikdo vhodný na zlatý odznak, tak je taky potřeba tam dát "aspoň někoho" a nějak z toho vyžít a vytěžit co nejvíc…
  A sice chápu jiné názory, ale nikdo z těch, co se podepsali, nebyl nijak schopen říct, koho by teda vlastně místo Ked chtěl. A odpověď "kdokoliv by byl lepší" není odpovědí, když prostě nikdo není… Nebo jestli si představují, že nebudeme mít kolejního žádného – to ovšem nikde nenapsali.
  Každopádně mě mrzí, že se tohle neřešilo v klidu a musí se to dělat zrovna takhle a přímo před nováčky – a na konci prázdnin, kdy by se měl plánovat další školní rok.

  Plus bych se chtěla ještě vyjádřit k názoru, který nezaznívá tady, ale jenom soukromě. Já neříkám, že je to chyba Barbary. Barb byla dobrá primuska a uznávala jsem ji. Ovšem poslat Ked seznam toho, co mi vadí až poté, co podepíšu petici, místo toho, abych to poslala už předtím – to jí myslím vytknout můžu. Možná by nic nezměnilo, kdyby jí to řekla někdy v dubnu nebo květnu – a možná jo, to už nezjistíme.
  Ničí práci každopádně nesnižuju, jenom se na to prostě snažím koukat ze všech stran a přemýšlet nad důsledky.
  Přijde mi, že v tom článku jasně říkám, že je to velká chyba zejména Ked – ale ano, částečně i naše, celého vedení. Ale řešit chyby tak, že jsem zticha a pak někoho rovnou vyhodím, když místo něj nemám náhradu, to podle mě není řešení a není to ani pro dobro koleje.

  Pro PS – seš si tím tak jistej? =D

 7. Tak tak..konečně rozumný názor na věc. Ačkoli do této záležitosti zase tolik nevidím, souhlasím s většinou toho, co Cerri napsala. Podle mě nelze házet veškerou vinu jen na vaši kolejní.. Každopádně vám přeji aby se to brzy nějak vyřešilo.
  A.H.

 8. Není to ČÁSTEČNĚ i chyba vaše a ZEJMÉNA Ked, je to STEJNĚ vaše chyba jako Ked. A od toho je možné se odpíchnout dál. A pro změnu zkusit všestranně komunikovat, aby to tak nedopadlo zase. Tak hodně štěstí.

 9. "STEJNĚ vaše chyba jako Ked."

  Ne, to tedy není. Tohle je zobecňující tvrzení, snažící se aplikovat morálně zněnící frázi.
  Ne nadarmo se říká, že ryba smrdí od hlavy.
  Posuzování zodpovědnosti v pracovním týmu není fér. Odpovědnost nesou vždy vedoucí, ne podřízení. protože vedoucí mají povinnost případné problémy řešit, pokud problémy nejsou vyřešeny, je to jejich chyba.
  Řídící pracovníci mají tu výsadu, že mohou ovlivňovat dění a mají společenský status, ale mají ten závazek, že musí splňovat požadavky/potřeby týmu, který vedou.
  Pokud tým nesplňuje požadavky, vedoucí toto má napravit. Pokud nesplňuje požadavky řídící pracovník, musí si jeho tým stěžovat o patro výš.
  Právě to se v tomto případě děje.

  Letitia byla výborný kolejní, Silva je výborný kolejní a obě mají děti. Jenže dokáží pochopit potřeby své koleje a řídit se tím a funguje to.
  John je skvělý kolejní, nejlepší na škole. Dokáže svou kolej obohatit, bojovat za její práva a reprezentovat ji.

  Ked není dobrý kolejní. Své lidi efektivně podpořit neumí/nechce, kolej neobohacuje. Práci za ní dělala Barbara, dnes dělá Cerri, která jí veřejně podporuje, ale i ta má objektivní výhrady.
  Ked prostě nemá podporu ve vlastní koleji a dialog zde ani po roce není.
  A po tom co se stalo teď se to těžko zlepší.

 10. "Když přišla do koleje, v podstatě to bylo nastavené tak, že se jí řeklo, ať radši do ničeho nezasahuje, protože by se kolej bouřila – a věřím tomu, že by to tak fakt bylo. Onen první školní rok tak de facto měla "zakázáno" do čehokoliv víc zasahovat. " atd

  O zobecňující tvrzení se skutečně nejedná. Od vedoucího, kterému neumožníte vést, také nesmíte nic očekávat. Pokud byly od začátku nastaveny nějak mantinely (Ked, do ničeho se nám nepleť), čemu se pak divíte? Že Ked nešla a sama je nepřekročila? V nepřátelském prostředí? Vadí mi, že máte všichni potřebu ukazovat prstem a hledat jediného viníka. Podle mě tu prostě jediný viník není. Hledejte příčinu, ne důsledek. A bylo by asi vhodné si uvědomit, že jak Leti, tak Silvinka měly v koleji úplně jiné podmínky pro práci, a proto srovnáváte nesrovnatelné (že jsou vynikající kolejní je bez debat). Prosím, už nebudu reagovat, protože celá záležitost se mě ani netýká, ani mě vlastně nijak zvlášť nezajímá. Asi potřeba sdělit jiný názor 🙂 Hezký večer!

 11. Ještě jednou se chci poklonit článku, protože je vážně úžasný a přišel v téměř pravou chvíli.
  Ale spíš se chci ohradit proti komentáři, který je teď ob jeden nad tím mým… A Bete jako kolejní náhodou neexistuje?

  J.M.

 12. Jen mě k tomu tak napadlo, pokud se lidi bouří a veřejně někoho nabádají k odchodu, tak to podle mě znamená, že ten člověk nedělá svoji práci, což, jak z článku jasně vidět Keda nedělá. A pokud by měl bejt důvod k jejímu setrvání v koleji "ještě to zkusíme", tak je to podle mě blbost. Měla rok na to aby si studenty získala a nějak si je dostala na svoji strnu, aby s nima hrála za stejný tým, a zatím to vypadá, že Keda se drží dobrýho bydla, který ji zařídil Nim. Takže mi to přijde poměrně traapný, ale když je potřeba změnit vedení, tak se holt někdy musí udělat rebelie… S pozdravem SS

 13. Pěkně napsáno – a s velkou odvahou…
  Narozdíl od možná všech komentářů tohoto tématu jinde tohle kromě prskání obsahuje i vysvětlení – včetně přiznání vlastních(osobních/kolejních) problémů. A v tomto světle už dává smysl, že při P akci se nejedná o okurkový vtip, ale o snahu vést kolej k lepším zítřkům…

  Mimochodem, Havr kdysi byl v trochu podobné situaci ohledně kolejního – pokud se dobře pamatuju, profesor C.M.Velien kdysi taky nedostal od koleje ani důvěru, ani moc pravomocí… A trvat to tehdy delší dobu, byl by rozklad podobný…

  Ještě komentář k pravopisu a dyslexii.
  Je to omezení, kterého si je dotyčný vědom a proto je prostor k nějakému řešení a nějaké míře tolerance.
  Dokážu si představit tichou dohodu na téma "dyslektici použijí automatickou kontrolu překlepů(třeba Chrome ji má v základu), a ostatní je nebudou upalovat kvůli čárkám".

  Queti

 14. Silvia Honorová
  13. 8. 2011 (23:30)

  Skládám poklonu sl. Cerridwen za velmi kvalitně napsaný článek a mnohem jasněji vysvětlené stanovisko.
  A směji se komentáři o dva výš. Ehm, opravdu si myslíte, že být kolejní v koleji, která se k vám chová tak, jako teď Zmijozel ke Ked, je dobré bydlo? Jo, až se galeony začnou převádět jeden ku 10000 na mudlkoruny, tak pak o tom možná začnu uvažovat, ale takhle? Skutečně zábavné 😀 😀

 15. Queti má pravdu, dyslexie se projeví vždy v psané podobě na papíře, ale u psaní na počítači lze kompenzovat tak dobře, že ji nepoznáte. Ať už zkušebním napsáním do wordu či jinam, kde se opraví alespoň hrubky, správný napsání čárek tu málokdo ovládá. Ale je to o člověku, jak se k tomu postaví. Ale když se projeví lennost i v opravování svých gramatických chyb, jak člověk opraví chyby v kolektivu?

  Je smutný, že abych zastihla kolejní ředitelku, musím na ní mít facebook, icq a skype, protože na stránce, kde je ředitelkou, se nevyskytuje:(

  Marguerita Laux

 16. a supr, Cerri, že tě máme, mít primusku, která "nedrží hubu" a vyjádří se, je skvělí

  M.L.

Komentáře jsou uzavřeny.