Mlsu zdar!

Jmenuji se Róza Růžolícá a byl mi svěřen nesmírně náročný a namáhavý úkol. Vychovat z naší žabí, hadí a všeobecně zelené magické omladiny vzorné klenoty kouzelnické kuchyně. K čemuž mi byl laskavě poskytnut tento vlhký, houbami, plísní, pavučinami zarostlý a hnilobně zatuchlý koutek v nejhlubších sklepeních hradu. Tedy ideální prostředí pro kuchyni, neboť kouzelnická sídla jsou podobných zákoutí plná a mnohé kuchyně se v dnešní době nalézají, mlsužel, v obdobném stavu.

Zdejší okénko v Hadím Králi by mělo nabídnout laskavým čtenářkám a čtenářům praktické rady do vedení, výbavy a udržování kuchyně a domácnosti vůbec, nabízet smělé a chutné recepty a důkladné popisy jejich přípravy a žabozřejmě na neposledním místě odpovídat na aktuální problémy laskavých, leč zoufalých čtenářů, s kterými se na mě obrátí, kdykoli uznají za nutné (to ráčejí laskaví čtenáři činit prostřednictvím sov adresovaných: [mail]).

Nyní syčí-to-presto k věci:

Při zakládání kuchyně je zapotřebí myslet na mnohé okolnosti ať již kvůli plánovanému využití (tj. jak často, pro kolik osob plánujeme vařit, jak dlouho času hodláme v kuchyni trávit, budeme pouze vařit, nebo i péci, budeme v ní chystat i lektvary, nebo jen pokrmy), vlastní pohodlnosti (vaříme raději v kotli, či na sporáku, nad ohněm, nebo ohřevnými kameny, v jednom kotli, nebo více menších, trpíme při vaření klaustrofóbií, nebo naopak agorafóbií) nebo maskování (jak daleko jsou nejbližší mudlové, kterým směrem nejčastěji fouká vítr) to bychom neměli nikdy podcenit. Magrápa Badiánka Medová skvělá pekařka i cukrářka a má dávná přítelkyně mi vyprávěla, že se chystala na kouzelnickou kulinářskou soutěž a hodlala porotu a publikum šokovat stavením, celým stavením v životní velikosti z perníku i se zahrádkou a domácí zvěří. Jenže! Mudlovské děti omámené a přilákané tou čarovnou vůní ji vyčmuchaly a nejen, že jí stavení, mlsužel, snědly a co nesnědly to nakously a nenávratně poškodily, což jí pochopitelně rozčílilo a chtěla děti potrestat, ale dokonce nebohou stařenku Medovou následně drze vhodily do pece a po návratu do mudlovského města společnými silami dětí i dospělých mudlů celý les vypálily. Zmijímzdar, se přesto podařilo v daném roce stařence Medové zvítězit a porazit svou letitou sokyni Kvasinku Kedlubňákovou, neboť, mlsuzdar, vynalezla flambované borůvkové muffiny v karamelu, naprosto kouzloúžasňácké.

Příště si o jednotlivých aspektech, které je zapotřebí při budování kouzelnické kuchyně zohlednit, povíme více a nyní jednoduchý recept, do kterého se prozatím, mlsužel, pustit nemohu, neboť kuchyň stále více připomíná houbu na tabuli, a to pěkně starou, ale Vy byste, laskaví čtenáři, dozajista mohli:

Císařská Citronáda (s jahodami a mátou):

Budete potřebovat 8 citrónů, 1 a 1/2 sodovky (stačí pitná voda a zaklínadlo „perly perli!“), 1 a 1/2 pinty jahod (pinta = 500ml nebo 500g), 1 hrnek cukru a Čerstvé mátové listy množství dle chuti cca 2 snítky.

Jahody s cukrem a mátou rozmixujeme, mícháme dokavad není všechen cukr řádně rozpuštěný, směs zcedíme (avšak to není povinné, pokud nám nevadí semínka jahod v takto vzniklém džusu). Citróny odšťavníme, a rovněž zcedíme (nebo opět ponecháme i s kousky dužniny, případné pecky odstraníme), smícháme s jahodovou šťávou a sodovkou, pakliže se nám nezdá být citronáda dostatečně sladká dosladíme. Vychladíme, podáváme.

Dobrou chuť.

Tento recept, lze variovat, mnohé úspěchy jsem sklidila i s meruňkovými, broskvovými a ostružinovými variacemi, máta může být nahrazena meduňkou a citrón pomeranči. Na spánek by mohla být zajímavá kombinace s ostružinami, fialkou, levandulí a medem. A žábozřejmě fantazii se meze nekladou.

Těším se na příště,

mlsuzdar!

Vaše, Růža Růžolícá.