Halloween jinde

Jsem sice studentkou Bradavic, ale moje maminka studovala na Krásnohůlkách, a tak jsem byla při výchově značně ovlivněna tradicemi, které si tam osvojila. A tak vám o nich dneska něco povím – a pak i o některých dalších!

Napřed byste asi měli vědět, kde se Krásnohůlky nacházejí. A to místo je – chvilka napětí! – ve Francii. Na jihu. Skoro až na hranicích. A taky, že navzdory všem zvěstem není pravda, že by byly Krásnohůlky dívčí školou. Dívek tam převaha je, to zase ano, ale na škole studují i chlapci.

Do Krásnohůlek nechodí jen studenti z Francie, proto je často těžké sjednotit zvyky a tradice tak, aby vyhovovaly všem. Mezi ty, které jsou na škole oslavovány nejvíce, patří Vánoce, Velikonoce – a pak právě Halloween a především den následující, Toussaint. Na náš Halloween se převlékají za mumie, zombie, upíry a další tvory spojené se smrtí a magií.

Jídlo mívají podobné jako my – dýně na milion způsobů a různé cukrovinky, třeba kandovaná jablka nebo pralinky s různými příchutěmi, které jsou v Krásnohůlkách taková obdoba našich fazolek. Jak už jsem ale zmínila, slaví se na Krásnohůlkách především Toussaint, během kterého si studenti i učitelé připomínají ty, kteří mezi námi už nejsou, často v podobě besídek a povídání a rozprav s duchy.

A zjišťovala jsem i to, jak slaví Halloween na další evropské škole, Kruvalu. Tam sice nikdo z mých příbuzných nestudoval, ale velice nenápadně jsem se tam s pomocí tatínka, který ví, kde se Kruval přesně nachází, vetřela v přestrojení za prvňačku (a věděli jste, že Kruval není čistě chlapecká škola, jak se před pár lety tvrdilo?). A jako správný nadšený nováček jsem se vyptávala starších spolužáků, jak budeme slavit.

V Kruvalu pojali Halloween trochu osobitěji. Na slavnostní večeři podávají jídla jako rakfisk (v podstatě shnilý pstruh, jí se syrový), lutefisk (treska, která se napřed nechává na vzduchu po několik měsíců, a pak se dá do studeného roztoku louhu sodného) a na pití myrmelk (mléko, které se nechává několik let v bažině). Prostě samé pochoutky. Na převleky si studenti Kruvalu moc nepotrpí, většina prvňáčků, kteří to každý rok zkouší, končí v jezeře.

Přesto v Kruvalu rozdávají pochutinky. No, rozdávají… V podstatě jde o to, že si je od ostatních musíte vzít. Násilně. A můžete používat hůlku. Podle profesorů je tato tradice pro studenty velice prospěšná, neboť v nich podporuje bojového ducha.

Nu, říká se, že jiný kraj, jiný mrav. Jestli to takhle studentům vyhovuje, tak budiž, já jsem ale docela ráda za náš bradavický Halloween.

Pro HK
Chelle Lailah Fay