Jak provařit, ale nerozvařit mozek

K Halloweenu kromě kostýmu patří bez pochyby i nějaké speciální pokrmy, a tím nemyslím pouze jablka v karamelu, dýně na milion způsobů nebo spousta bonbónů. Kam se poděl pravý duch Halloweenu? Kde jsou mozky, oční bulvy a nějaké to tajemství při vaření? Hadí král vám proto přináší exkluzivní recept na vařený a lahodný mozek. Nic pro slabší povahy!

Co všechno k přípravě jídla potřebujete?

– polovina středně velkého mozku

– malá cibulka

– 2 auguroní vejce

– 2-3 lžíce oleje z bublinatky

pozn.: Mozek je ještě obrostlý plesnivými cévami!

Jak postupovat?

Příprava je velice lehká. Pokud se vám podaří proklestit si cestu mezi spletitými nazelenalými cévami (záleží na tom, jak dlouho mozek již skladujete, ale platí pravidlo že čím uleželejší, tím lepší!) až k mozku, zbavte se všeho přebytečného a naporcujte si ho dle potřeby. Takže pokud jste silný, statný chlap a mozky zbožňujete, určitě si ho dopřejte více. Co hrdlo ráčí!

Mozek si následně rozkrájejte na menší části, aby se vám rychleji provařil. Upozornění: místy může i lepit a zavánět rozkladem. V případě, že by hrozila toxikace kuchyně a ukončení vaší práce, gumové rukavice a kolíček na nose jsou spolehlivými pomocníky. Doporučuje 9 neurologů z 10.


Rozporcovaný mozek dejte do vroucí vody a vařte přibližně deset minut, dokud se mozková tkáň nebude na vidličce rozpadat. Vše opět záleží na konzistenci mozku, takže pokud je tvrdší, povařte ho trochu déle. V jiném hrnci si nechte rozžhavit trochu oleje z bublinatky a přidejte nakrájenou cibulku. Tu osmahněte dozlatova, aby našedivělému mozku dodávala barvu. Jakmile mozek pořádně provaříte, vidličkou ho rozmačkejte na drobno (nebo vidlemi – opět záleží na velikosti vaší porce) a přidejte k cibuli.

Téměř záhy do hrnce přidejte i auguroní vejce a pořádně promíchejte, aby vám náhodou nevzniklo volské oko. Vajíčka jako neutralizér pachu by měla pohltit většinu mozkového odéru, čímž se vám „odsmrdí“ celá kuchyň a nahradí ho cibulová vůně (co víc si pro halloweenskou atmosféru přát než slzy v očích a štiplavý nos?). Směs nyní v hrnci nevypadá příliš vábně (tak nevábně, jak to jen rozleželý a uvařený mozek dokáže), ale nepřestávejte míchat, během chvilky už budete mít hotovo!

Jakmile vám směs zesvětlá, odstavte mozek z tepelného zdroje a nechte chvíli vychladnout. Jako přílohu si můžete dát brambory, rýži nebo cokoli, co najdete doma v kuchyni (pozn. redakce: cokoli, co najdete doma a dá se jíst), výsledek lze dochutit i obyčejným rajčetem. Protože přeci jen nechcete, aby vám z pusy byla cítit cibule s mozkem, tedy pokud nemáte v plánu od sebe někoho odehnat…


Doufám, že si na mozku dostatečně pochutnáte a nasajete pravou halloweenskou atmosféru stejně tak, jako proteiny, o které odteď už nebudete mít nouzi! Hadí král vám přeje dobrou chuť a strašidelný Halloween!