Ferdinand obráží adventní trhy

Začátkem prosince se mi naskytl nevídaný pohled. Procházela jsem kolejní místností a skoro až k smrti mě vyděsil Ferdinand stočený na křesle u plápolajícího krbu. „Ferdinande, co tu, u Salazara, děláš takhle pozdě, vždyť je půl hodiny po půlnoci?” 
Ladným otočením ke mně obrátil svou velkou hlavu a klidným hlasem povídá: „Ále, jen tu vzpomínám… Loni touhle dobou jsem obrážel vánoční trhy a kupoval dárky pro všechny zelené. Letosss to ale kvůli tomu koronačemusssi nejde.”
Udělala jsem dva šálky horkého kakaa se šlehačkou, přisedla jsem si k Ferdinandovi a požádala ho, aby mi povyprávěl, kde všude loni byl. Souhlasil.

Své vyprávění začal Polabskými vánočními trhy. Konají se v městečku Lysá nad Labem, které je známé svým výstavištěm, kde probíhají nejrůznější mudlovské akce a výstavy po celý rok. V období adventu se ale toto místo mění. Děje se tak poslední tři víkendy před mudlovskými Vánoci, každý týden mají ovšem trochu jiné téma. Jako první se konají trhy mikulášské. Je to proto, že mudlové slaví šestého prosince svátek svatého Mikuláše. Už od nepaměti den předtím obchází svatý Mikuláš, čert a anděl děti, ty hodné odměňují a ty zlé berou do pekla! Přitom je to docela směšné, protože původní Mikuláš, anděl a čert byli převlečení kouzelníci, kteří se snažili mudlovské děti držet dál od magických míst, protože děti mají jakýsi šestý smysl a nejednou kouzla málem odhalily. Vzhledem k tomu, že trojice působila dosti výchovně, mudlové se za ně každoročně převlékají a chodí „děsit“ děti.

Poslední dva týdny před Vánoci se nazývají stříbrný a zlatý. V tomto období se shání poslední dary – no jo, kde nechodí Fleutýna, tam si musí poradit jinak. Lidé nasávají atmosféru Vánoc, pozorují nejrůznější druhy ozdob a výzdob. Vůně svařeného vína, spousta dobrot, jmelí na každém kroku. Ráj pro každého, kdo si chce svoje obydlí ozdobit ještě něčím dalším.

Jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v Česku se každoročně konají v hlavním městě. Jak mudlové často říkají, v Praze je blaze. „Sss, to ti teda povím, tam bylo lidí! Ani jsssem nevěděl, kam ssse před nimi mám ssschovat!”

Trhy se konají na Václavském a Staroměstském náměstí. Na Staroměstském se staví i obrovský vánoční strom, který se pravidelně zhasíná a rozsvěcí za doprovodu písně z Krkonošských pohádek. Není divu, že je tam každý rok hlava na hlavě, protože se sem sjíždějí nejen lidé z celého Česka, ale i z okolních zemí. Každý si tu navíc najde to svoje: nechybí svařené víno, punč či horká medovina. Při vyslovení spojení horká medovina se Ferdinand na chvíli odmlčel a na jeho tváři byl vidět spokojený úsměv, jak když dítko jí tu nejsladší čokoládu. Slané i sladké dobroty, spousta dobových ozdob a dárkových předmětů, ale také fotokoutky, kde si mudlové pomocí svých démonků či fotících krabiček dělají obrázky do alba. Pod vánočním stromečkem jsou navíc jesličky se živými zvířaty, které dodávají tu pravou autenticitu! „Už jsssem unavený… nezlob ssse, ale dopovím ti to někdy jindy. Teda pokud tě tu někdy zassse takhle v noci potkám. Na, tady máš ještě nějaké obrázky, třeba ssse ve sssnu na ty trhy přenessseš…“

Pro Hadího krále
Ontaria Emori Reyes

20 komentářů

 1. Alespoň u nás doma jsem se na nějaké ty trhy byla letos projít, moc toho nebylo, ale horké jablko jsem ukořistila a rozsvícený stromeček na Staroměstském náměstí jsem taky viděla.
  Doma už nekupuju suvenýry, ale vážně jdu po teplých nápojích, někdy po nějakém jídle a vlastně na tom mám nejradši to, že se jen někdě projdu 🙂

 2. Pravidelně navštěvuji pražské trhy, ovšem zejména ve chvílích, kdy někam nutně potřebuju dojít přes centrum, proto se mi na nich nejvíce líbí, když konečně skončí a na velkých náměstích se člověk nemusí prodírat mezi stánky. (Pokud ale náhodou chytnu vánoční, mám ráda mandle v cukru a skořici.)

  ~ Maraike

 3. Já se letos podívala na polotrhy v Irsku 😀 stihla jsem jenom když to začínalo jinak nic moc 😀 většinou ale chodíme do Drážďan na trhy, což je taková klasika. Ale nejraději tam mám tu vánoční atmosféru, která je všude. Když padá sníh, slyšíš koledy, piješ svařák…

  Rose F. Králová

 4. Letos jsem se na vánoční trhy nepodívala, ale loni jsem byla na trzích v Plzni. Mají docela komorní atmosféru, ale jsou moc fajn – i když teda já na nákupy dárečků a serepetiček na trzích moc nejsem.
  Jak máme dvě kočky, nemáme doma výzdobu, a tak vánoční atmosféru nasávám hlavně venku, k čemuž jsou trhy jako stvořené 🙂

  – Maya

 5. Já jsem byla na trzích před dvěma lety. V našem městě už kulturní program ale posledních několik let stál za starou belu. Tak jsem si alespoň zašla očíhnout stánky a koupit si něco na zub, nejčastěji langoš nebo kukuřici. Snad se mi na trhy podaří dostat příští rok, když to letos nevyšlo.

  Trixie D.S.

 6. Každý rok si nenechám ujít Plzeňské vánoční trhya. Líbí se mi jednoduché zdobení stromků, i to, že trhy jde projít i během krátké chvíle, když člověk nemá zrovna čas.
  Letos jsou výjimečné tím, že stánku je méně a za sebe musím říct, že na pohled mi to přišlo kouzelnější, než když byl nalepený stánek na stánku…
  Eillen McFir Elat

 7. Jako správná "naplavenina" navštěvuji ráda pražské trhy – největší zážitek mám zatím z trhů na Staroměstském náměstí, které jsem před pár lety viděla večer z kouzelné výše Staroměstské radnice. Všem doporučuji, až to bude možné.
  Letos jsem místo navštívila znovu a málem jsem ho nepoznala. Jednak to bylo ve dne a nebyly tam ani stánky ani lidé, druhak byl uprostřed obnovený Mariánský sloup. Chvíli jsem přemýšlela, zda tam byl už dříve, a já si ho jen pro davy turistů prostě nevšimla. Takže za mne – i letos to stojí za to, jen je to "jiné". Ale změna je život, ne? Bibi Anne

 8. My chodíme každý rok na adventní trh do města, který je spojený s rozsvěcením stromečku. Už je z toho tradice (i když letos jsme ji museli nedobrovolně přerušit). Pokaždé to spojíme i s návštěvou naší oblíbené kavárny, kde se pořádně rozšoupneme. Nejraději mám na tomto zvyku to, že je cítit blížící se Vánoce a hlavně advent, který mám radši než samotné vánoční svátky.
  Kouzelný advent všem!
  Mia Whitebear

 9. Já mám moc ráda trhy na Míráku v Praze. Přijdou mi takové víc místní, méně suvenýrů, lepší jídlo a krásný kostel za. A taky tam je méně turistů. Teda když tu byli turisti. A když tu byly trhy. *jde brečet do polštáře*

  • Taky mám ráda ty na Míráku! Jsou o dost komornější a za mě víc dýchají vánoční atmosférou než třeba Staromák, kde to bývá přeplněné turisty. To na Míráku ani ty fronty kolikrát nebývají! Škoda letošní situace a na příští rok dávku svařáku zdvojnásobím… *fňukne a připíjí imaginárním svařákem na zrušené nebo hoodně omezené trhy*
   – ExKolejbába

 10. Melisa Pestrá
  12. 12. 2020 (09:39)

  U nás ve městě se každý rok před Vánoci otvírájí trhy v souvislosti s rozsvícením stromku i náměstí. Plus k tomu i s nějakým tím programem, jako je třeba zpívání Vánočních koled a podobně. Naše městečko je sice malé. Lidi se tam schází ale dost. A já tam s s rodinou někdy chodím také. Má to své kouzlo. Letos kvůli situaci s nemocí byly trhy ale zrušené.

 11. Inees Rut Gowstring
  12. 12. 2020 (11:42)

  Letošním trhům bohužel moc aktuální situace u mudlů nepřeje, ale i to málo, co má člověk možnost vidět a kde načerpat trochu vánoční nálady, i za to jsem vděčná. Letos jsem si dala procházku s horkým nápojem přes Staré město pražské a snažila si to užít i tak. Miluji všechna ta světýlka a vůni svařeného vína. Nejraději se zastavím na Malém náměstí, kde je méně lidí a dá se tam horký nápoj v klidu vypít. Atmosféru nedělá tisíce lidí a stovky stánku. Užívám si to i letos. Světýlka na stromku a čekání na svátky.

 12. Ahoj 🙂
  Já trhy moc neobrážím, nemám ráda moc lidí, šrumec, kravál a zimu. Jsem zalezlá pěkně doma, s kávou a knížkou. Ale párkrát jsem byla, když byly ještě mudlo děti malé. Dnes už vyhledávám klid, sněhové vločky mi stačí za okny. Ale určitě mají své kouzlo, rovněž chápu, že se tam setkávají přátelé a rodiny. Je to hezké, ale nic pro mne. A líbí se mi, že se města věnují výzdobám, a když na stromky na náměstích pověsí ozdoby, co vyrobily děti, tak to je pak moc kouzelné.
  Petromila Nivalis

 13. Indris Elwinor
  12. 12. 2020 (14:10)

  Já mám moc ráda náš každoroční fakultní dobročinný trh. Studenti vyrobí různé věci a ty se pak na trzích prodávají, například háčkovaní andílci, paličkované ozdoby, dřevěné hračky. Samozřejmostí je i prodej cukroví a punče. Veškerý výnos pak putuje na dobročinné účely, nejčastěji pro nějaký dětský domov nebo léčebnu.
  Indris Elwinor

 14. Letos jsem také na žádných trzích nebyla….Jela bych jako každý rok do Lysé nad labem – tam to zbožňuji 🙂 Loni jsem si od tamtud odvezla nádherný skleněný svícen 🙂 Loni jsem navštívila i Vánoční Prahu, byli jsme s rodinou v divadle na Trháku, tak jsme při té příležitosti prošli i staromák v václavákem….ale přiznám se že ten ohromný počet lidí na mě úplně nebyl 🙂

  Ontarka

 15. Christie E. Stark
  12. 12. 2020 (20:47)

  Jako správný moravák navštěvuji naše Brněnské trhy na Svoboďáku 🙂 Mimo velké kvanta lidí je mou tradicí zajít na svařák a medovinu, no ale samozřejmě to není jen tak, je třeba obejít všechny trhy dookola (na Zelňáku, Moraváku) a zjistit kde mají ten svařák nejlepší. Pak nakonec na nějaký oštěpky, horké kaštan a v závěru mrknout na rukodělky (brávám vždy mamce nějakou skleněnou drobnost na malý stromek). Letos jsem bohužel ještě na trzích nebyla, ale i na to přijde! :))

 16. Ahoj,
  letos jsem trhy navštívila maximálně naše vesnické, ale nejraději bych jela zase do Olomouce, kde není tolik lidí jako v Praze, ale zároveň tam člověka ochromí ta vánoční atmosféra a přepadne ho vánoční nálada 🙂 určitě bych ráda viděla i trhy v Brně, kde jsem na nich ještě nikdy nebyla 🙂
  Hezký den
  mandy wright

 17. Nejradši mám naše brněnské trhy, kam si zajdu na turbomošt a náhodné zevlení, ale letos jsem nebyla a ani se mi nechce, jenom by mi to zkazilo náladu… Nejradši mám, když už je tma, sněží, všechno krásně svítí a člověk má ten voňavý kelímek a jen tak se toulá…
  Isabella Anne Swan

 18. Předminulý rok jsem se konečně po letech v zahraničí dostala na Vánoce domů do ČR, takže samozřejmě bylo mou prioritou navštívit ty nejkrásnější trhy. Tehdy to byla Praha po příletu, Pardubice s kamarádkou, Olomouc s rodinou (měli tam úžasně obrovské kotle plné brambor, cibule, slaniny a klobás, mňám!) a domovský Nový Jičín, kde z radnice vyhrávaly koledy a od stromečku ze zvoničky cinkal zvonek přání… ♥
  Letos jsem "trhy" v NJ navštívila taky, máme krásný betlém a velký adventní věnec a tradičně krásný strom, ale jinak jsou jako na mnoha jiných místech postiženy grinchovskou nemocí =(
  Lucy

 19. Já mám vánoční trhy ráda. Jak ty zahraniční, tak i ty v ČR. Na tradiční vánoční trhy chodím především kvůli té atmosféře. Omrknout každoroční výzdobu stromečku, dát si svařák, medovinu nebo horkou čokoládu, ochutnat něco sladkého… líbí se mi, jak všechno krásně voní a jak je vše ve vánočním duchu! Dárky nakupuji nejraději na vánočních trzích s lokální a designérskou tvorbou, jako je napříkld Le Market nebo Dyzajnmarket.

  – Maeve Péregrine

Komentáře jsou uzavřeny.