Mrzimor a Fantastická zvířata

Myslíte si, že je popularita Mrzimoru v posledních letech ovlivněna filmy o fantastických zvířatech, nebo je v tom něco jiného? A co si o tom myslí vybraní obyvatelé hradu? Odhalení a mnohem víc najdete v článku.

Už delší dobu jsem uvažovala nad tím, že napíši článek na toto téma a udělám průzkum v samotné mrzimorské koleji. Jen oni mně a vlastně i vám, čtenářům, mohou objasnit, jak to s nimi je. Ze začátku bych všem dotazovaným chtěla moc poděkovat za spolupráci! Taky mě mohli poslat někam… třeba zpátky do sklepení. Ovšem neudělali to a byli moc milí a vstřícní. Děkuji! – usměje se –

Harry Potter a jeho kouzelnický svět, který máme všichni rádi, začal vydáním první knihy, Harry Potter a kámen mudrců, roku 1997 a zfilmovaný přišel na svět v roce 2001. Wau, opravdu už je to tolik let?! A naopak poslední kniha, Harry Potter a relikvie smrti, vyšla v roce 2007 a druhá část filmu měla premiéru v roce 2011. Skoro každý chtěl být v koleji Harryho Pottera, Nebelvíru, nebo koleji „záporáků“, Zmijozelu! Havraspár a Mrzimor sice měly své příznivce, ale nebyly „na vrcholu“ jako již zmíněné koleje.

 foto: Warner Bros

V posledních letech mi ale přijde, že Mrzimor a Havraspár se staly rovnocennými Nebelvíru se Zmijozelem. Má na to snad vliv další série filmů z kouzelnického světa? Mluvím o Fantastických zvířatech; jejich hlavní postava Mloka pochází právě z Mrzimoru. Zatím měly premiéru dva filmy v letech 2016 a 2018. Aktuálně se natáčí třetí díl. Fantastická zvířata se časově odehrávají před Harrym Potterem.

Zeptala jsem se spolužáků ze své koleje a Nebelvíru s Havraspárem, jak to vidí oni. Byla jsem moc zvědavá, jestli mají stejný názor jako já… Myslím si totiž, že tyto filmy mají vliv na zvýšenou popularitu Mrzimoru.

Myslíš si, že filmy a hlavní postava Mloka, který je z Mrzimoru, má vliv na větší oblíbenost této koleje?

Calla: Je to dost možné. Nebo by to mohlo být setkáváním U Tří košťat před zařazením, že zrovna chytili aktivnější nováčky. Ale mohlo by to být i FZ s Mlokem… tam se Mrzimor prezentuje také skvěle.

Maraike: Podle mě záleží, jestli člověk díky novým filmům přišel k HP nově. Pokud ano, dokážu si představit, že ho tímto způsobem Mrzimor zaujme, pokud však tento svět zná již delší dobu a udělal si o kolejích nějaký obrázek, případně se i třeba někam zařadil či nechal zařadit, jeho přesvědčení to asi jen tak nezmění.

Eleonora: Určitě si myslím, že ty filmy mají vliv na větší oblíbenost Mrzimoru. – usměje se – 

Eame: Myslím si, že by to mohlo určitě souviset. Přece jen jak film, tak i Mlok jsou velice zajímaví. Navíc by to mohlo mít vliv i na osůbky, které milují zvířata. – usměje se – Stejně tak i tím, že chtějí být „jiní“ a právě jako většina si nezvolit Nebelvír či Zmijozel.

Bibi: Já jsem zatím viděla jen první film, ale vůbec jsem v něm nepostřehla, že by Mlok byl z mrzimorské koleje. Proto si myslím, že zhlédnutí tohoto filmu by nemělo diváky ovlivnit v tom, k jaké koleji se přikloní. Podle mne je to spíše v srdci a v celkovém postoji k životu. – usměje se –

Sidney: Můj názor je, že část lidí opravdu ovlivnil. Přesně jak říkáš, jako Harry a Nebelvír. – usměje se –

Beteramis: No, možné to určitě je, nicméně sama jsem nepostřehla, že by v návaznosti na Fantastická zvířata vzrostla nějak víc poptávka po světě kouzel. Aspoň jsem neměla pocit, že by v registracích po filmech přišlo do školy více lidí, kteří by byli nějak hodně nadšení a zapálení (ale ok, možná jen dorazili do Mrzimoru – směje se –). Takže těžko říct, no, to nám asi musejí říct spíš Mrzimorští. – usměje se – Popravdě si myslím, že tohle je už pryč. Že lidi míň šílí po Nebelvíru nebo Zmijozelu (a tak se prosazují i zbylé koleje), protože míň šílí po HP.

Magdarlene: Popravdě já vůbec nemám nejmenší tušení, jestli mají Fantastická zvířata vliv na oblíbenost Mrzimoru… Já jsem si toho nějak extra nevšimla, že by měly, ale nevím. To bych se spíš zeptala Mrzimorských. – usměje se –

Kenna: Ano, myslím, že filmy o Mlokovi měly na tuhle skutečnost jasný vliv, protože dokonce i já sama jsem se při sledování filmů zamyslela, jaké by asi bylo chodit do Mrzimoru. Myslím, že Mlok je skvělé vyobrazení mrzimorského studenta jako takového, a my se tak mohli této docela neprobádané koleji podívat více na zoubek.

Nebelbrach: Myslím, že si spousta lidí ani neuvědomuje, že Mlok je z Mrzimoru. Spíše si myslím, že jde o jakousi únavu ze slavných kolejí. Mrzimor byl dlouho upozaďován, a jak se říká: „Sedávej panenko v koutě, když budeš hodná, najdou tě.“

Christina: Nejspíš to nějaký vliv mít bude, ale určitě ne takový, jako původní HP filmy. Potterovské šílenství už trochu opadlo a Fantastická zvířata jsou spíš takoví „přicmrndávači“, se mi zdá. Zkrátka to není to samé jako v případě HP a Zmijozelu s Nebelvírem. Ale kdo ví, třeba nám ta generace sledující Fantastická zvířata teprve doroste a začne se pak objevovat víc studentů toužících po tom, aby je Moudrý klobouk zařadil právě do Mrzimoru.

Isabell: Myslím, že původ Mloka Scamandera má na výběr koleje mladých kouzelníků velký vliv. Přeci jen je to postava velice kladná a oblíbená, a tak není divu, že stoupla i oblíbenost Mrzimoru. Což je jedině dobře, protože mi přišlo, že byla kolej dříve trochu přehlížená. – usměje se –

Esmeralda: Jo, myslím, že by to mohlo mít částečně vliv, nicméně asi tak ze 30–40 %, protože většinou tady nováčci před Moudrým kloboukem stihnou poznat lidi z různých kolejí, takže se mohou rozhodovat i podle toho, kde si udělali kamarády. Něco jiného to je, pokud jsou tady navrátilci, kteří jdou do „své předchozí“ koleje, anebo chtějí vyzkoušet „tu jinou“ kolej.

Inees: Neuvěřitelné charisma Mloka určitě přináší mrzimorské koleji mnoho nových fanoušků a podporovatelů, ale já osobně jsem růst obliby Mrzimoru zaznamenala již před uvedením tohoto filmového zpracování do kin. Osobně si to spíše vysvětluji tím, že pro mnoho mudlovských fanoušků příběhů z našeho kouzelnického světa je vlastně až moc prvoplánové být fanouškem Nebelvíru, protože jsem ten dobrý, anebo Zmijozelu, protože jsem ten záporák. Mnoho těchto fanoušků se tak rozhodlo jít cestou, kdy se hrdě hlásí k Mrzimoru, protože příběhy z kouzelnického světa milují a nepotřebují být těmi neodvážnějšími a ani těmi nejzákeřnějšími. Stačí jen milovat svět kouzel.

Indris: Myslím, že vzrůstající obliba není až tolik ovlivněna postavou Mloka, jako spíš různých RPG a jiných her, kdy jsou lidi zařazení právě do Mrzimoru. Tím vlastně zjistí o této koleji víc, a proto vzrůstá její obliba.

Martin: Samozřejmě, že okolní svět hodně ovlivňují filmy, které se kolem světa HP točí. Z toho důvodu je naprosto jasné, že po Zvířatech stoupla poptávka po Mrzimoru. Zmijozel tam zůstal zmíněn také… přeci jen ti „zlí“ tam figurují. Nebelvír už pokulhává. Nicméně je pravdou, že nejvíc utiskován je asi Havraspár. Ten není nějak moc zmiňován ani v HP, ani ve Zvířatech.

Maeve:snaží se netvářit se moc překvapeně – Mlok byl z Mrzimoru…? A jo… ty jo, abych řekla pravdu, tahle informace mi nějak vypadla z hlavy. Myslím, že Fantastická zvířata mají s původním HP už jen málo společného. Kdybych neviděla a nečetla originální sérii a zhlédla jenom Fantastická zvířata, tak by to asi dost ovlivnilo můj výběr koleje. Ale praví potterheads si vyberou Mrzimor dle jiných preferencí. Například dle oblíbených knižních postav, kolejní charakteristiky, případně podle sympatií zde na hradě, oblíbené barvy, kamarádů…

Aimée: Myslím si, že Fantastická zvířata a jejich hlavní postava Mloka můžou mít vliv na větší oblíbenost Mrzimoru. V původní sérii o Harrym Potterovi žlutá kolej nedostala tolik prostoru, lidé neměli šanci ji tolik poznat, tak se spokojili s charakteristikou, která je třeba tolik nezaujala… A skrze Mloka teď můžou poznat, že žlutá kolej má také mnoho kvalit, jež může nabídnout, a její oblíbenost oprávněně stoupla.

Ukázalo se, že v kolejích mimo Mrzimor máme odlišné názory. Našli se studenti, kteří řekli, že Fantastická zvířata mají jasný vliv na zařazování do Mrzimoru, ale i ti, jež o tom vůbec nejsou přesvědčeni. Plno studentů má pocit, že by to mohlo souviset, ALE… Vydala jsem se proto do žluté koleje, abych zjistila reakce přímo od nich a trochu je při té příležitosti vyzpovídala.

Když ses rozhodoval/a, do jaké koleje chceš, byl Mrzimor tvá první volba? 

Ludovic, Mark, Zoe, Daniela, Petromila mi řekli jasné „ano“.

Klotylda: Ano i ne, ono totiž záleží. Jestli se ptáš na rozhodování v době, kdy jsem posílala registraci na hrad, první volba to byla, a zcela jasná. Jestli se ptáš na dobu, kdy jsem se poprvé nořila do potterovských příběhů, pak ne, tehdy byl Mrzimor až druhý. Dřív jsem se viděla jasně v Havraspáru, až s postupem let jsem došla jak k tomu, že si víc cením pracovitosti a čestnosti než chytrosti, tak k tomu, že nějakou pracovitost mám.

Mori: Ne. Bylo mi to v podstatě jedno.

Annie: Nejdřív musím říct, že jsem na Harrym Potterovi vyrůstala, takže se moje volba koleje docela dlouhou dobu rozvíjela a měnila. Jako malá jsem samozřejmě chtěla do Nebelvíru, ale později už jsem začala přemýšlet i nad ostatními. Dělala jsem si nespočet testů a přemýšlela nad vlastnostmi kolejí. Zjistila jsem, že částečně patřím do všech. Nejvíce mi vycházel Mrzimor, dále Zmijozel, Havraspár a nakonec Nebelvír. Uvědomila jsem si, že mě to vlastně k Mrzimoru nejvíce táhlo, takže má volba byla jasná. – směje se – 

Anthony: No vlastně jsem chtěl do Zmijozelu nebo Havraspáru. Volby klobouku v nejmenším nelituji. Nakonec se mi v Mrzimoru líbí.

Selina: Ne.

Lee: Chtěla jsem do Mrzimoru, ale klobouku jsem to neřekla, abych věděla, kam vážně patřím.

Helen: Ne. Primárně ne. Já jsem totiž dala, že mi je to jedno. Chtěla jsem opravdu skončit v takové koleji, která mě charakterizuje.

Kdyby tě klobouk zařadil jinam, myslíš, že bys tam byl/a spokojená/ý?

Ludovic: Pokud by to nebyl Nebelvír, tak určitě.

Mark: To je hodně složité, v době, kdy jsem se registroval, pro mne byl Mrzimor jedinou možností, důvod byl ten, že mne nejvíce vystihuje, a byl jsem v této koleji i na jiných stránkách, proto jsem v té době byl dokonce tak moc mrzimorský, že bych jiné koleji nedal ani šanci. Dnes už je to také jiné a asi bych byl spokojený i v Havraspáru či Zmijozelu.

Zoe: Ano, počítala jsem s tím, že se může stát, že budu jinde, i když jsem doufala v Mrzimor. – usměje se –

Klotylda: Jasně že jo. Stejně všichni víme, že na konci dne jsou koleje o lidech v nich, a ve Velké síni potkávám velmi sympatické lidi všech barev.

Mori: Myslím si, že ano. Jak jsem říkala u první otázky, bylo mi to v podstatě jedno.

Annie: Určitě! Částečně patřím i do ostatních kolejí, takže bych si zvykla. Možná by to bylo trochu složitější v Nebelvíru, ale snad bych to zvládla. Pak by i samozřejmě záleželo na ostatních lidech v kolejích, jak by se chovali.

Petromila: To nevím, snad ano, ale neumím si to představit, jsem jezevec.

Anthony: Zmijozel či Havraspár by určitě byly fajn.

Selina: Momentálně jsem toho názoru, že ne. V Mrzimoru je mi nejlépe. – usměje se

Lee: Nejspíš ano.

Daniela: Myslím, že 100% ano. Přeci jen věřím, že ve všech kolejích jsme všichni v pohodě a fajn. Sama mám přátele i mimo Mrzimor a jsem za to ráda.

Helen: Určitě. Já jsme strašně nekonfliktní člověk a ráda se seznamuji s novými lidmi. Mám například spoustu přátel v Havraspáru, takže myslím, že i tam bych se našla. – usměje se –

Můžeš prozradit, ve které ze zbylých kolejí by sis dokázal/a představit, že bys byl/a? Nebo prostě Mrzimor a žádná jiná?

Ludovic: Asi mám srovnatelně s Mrzimorem rád Zmijozel, takže bych si to dokázal představit, přežil bych to. Ale do Zmijozelu se nehodím. Nevadilo by mi být ani v Havraspáru. Avšak Mrzimor je prostě Mrzimor.

Mark: Určitě, z dnešního pohledu by mě lákal Havraspár či Zmijozel. V minulosti to bylo jiné, ale takto to vidím dnes.

Zoe: Asi nejvíc Havraspár nebo Nebelvír, Havraspár hlavně proto, že mi to vzhledem k mým vlastnostem dává smysl, i když do Mrzimoru patřím nejvíc, Nebelvír hlavně proto, že mám ráda Harryho Pottera. – směje se – Proti Zmijozelu teď už taky nic nemám, i když v době, když jsem poprvé četla Harryho, bych tam určitě nechtěla, ale ambiciózní určitě nejsem a celkově tam nepatřím.

Klotylda: Co se týče vlastností, umím si rozhodně představit ten Havraspár, minimálně v tomhle stále vnímám Mrzimor jako určitou poklonu a čest. Po zařazení jsem si fakt vydechla a měla obrovskou radost a po té době v Mrzimoru se mi to, že bych byla jinde, představuje vážně těžko.

Mori: Asi všude. Ten Mrzimor je mi blíž, protože zde studovala i moje matka Jostein Lauierová. Takže jsem trochu čekala, že půjdu v rodové linii.

Annie: Jak jsem zmínila, tak ten Zmijozel. Myslím, že bych si to na týden ve Zmijozelu ráda vyzkoušela. – směje se – Možná pak i ten Havraspár.

Petromila: Asi možná Havr, ale netuším, ve mně ten jezevec je daný. – směje se –

Anthony: Viz výše.

Selina: Upřímně, raději bych na Hogu asi nebyla. – směje se – Já miluju Mrzimor, a ač mám kamarády i v jiných kolejích, nechtěla bych být ani v jedné. – usměje se –

Lee: Mojí druhou volbou byl Zmijozel. – usměje se – Popravdě jsem se v době svého zařazování nemohla rozhodnout, tak jsem to nechala na klobouku.

Daniela: Tak Mrzimor byla moje top kolej, ale abych nekecala, miluju Zmijozel a to nepíšu kvůli tomu, že z této koleje jsi nebo tak nějak. Prostě jde o to, že mi vždy hlavně zde přišli Zmijozelští strašně sympatičtí, i když Jasper z vaší koleje mě dokáže kolikrát pěkně nakrknout, abych pravdu řekla.

Helen: Asi ten Havraspár. – usměje se – Přijde mi, že k sobě má s Mrzimorem blízko.

Upřímně, měly na tvé zařazení vliv filmy o fantastických zvířatech a to, že hlavní postavou je student Mrzimoru Newt Scamander?

Ludovic: Vůbec. Věděl jsem, že budu v Mrzimoru dávno před filmy.

Mark: Ani v nejmenším. Já jsem byl na podobných projektech už v minulosti, takže především zkušenosti s prostředím. Zařazování a především i lidé jsou v těchto školách a následně i kolejích dost podobní.

Zoe: Vůbec.

Klotylda: Zcela upřímně, ne. Mimo jiné proto, že jsem příběh a postavy pochytila až z jejich sledování a filmy jsem viděla až po registraci na hrad. Zato jsem byla neuvěřitelně hrdá a nadšená, že tak sympatická postava je zrovna z „mé“ koleje. – směje se –

Mori: Nee, vůbec. Já se přiznám, že mně Scamander dokonce ani není moc sympatický. Tedy jako ve filmu. Celkově mě ten film úplně nedostal. Je pěkný, to jo, ale prostě nějak mě to nechytlo.

Annie: Ani moc ne. Svoji kolej jsem si uvědomila ještě před tím, než film vyšel. Ale samozřejmě pak moji volbu podpořil a byla jsem ráda, že máme v koleji takového silného kouzelníka.

Petromila: Vím, že je z Mrzimoru, ale vliv to na mě nemělo žádný.

Anthony: Nemělo vůbec žádný, že byl Mlok v Mrzimoru, jsem zjistil až tady.

Selina: Vůbec ne, brala jsem to jen jako plus a to, že Mrzimor není tak nevýrazná kolej, jak se o ní dlouho přemýšlelo.

Lee: Jak jsem říkala v odpovědi na otázku č. 1, na zařazení moje přání vliv nemělo. Určitě jsem si ale Mrzimor kvůli Mlokovi oblíbila víc.

Daniela: Neměly, ale jsem ráda, že k nám Mlok patří. Jde o to, že knihy jsem nečetla a filmy viděla až poté, co jsem již byla zařazená.

Helen: Neměly, viz odpověď k prvnímu dotazu.

Těšíš se na třetí díl? – usměje se –

Ludovic: Jak se to vezme, asi se na něj kouknu, ale že bych se na něj vyloženě těšil, to asi ne.

Mark: Abych řekl pravdu, jednička se mi moc líbila, ale dvojku jsem vlastně ani pořádně neviděl, takže se budu muset nejspíše pořádně mrknout na tu.

Zoe: Rozhodně ano.

Klotylda: A on i přes covid bude? Ehm, asi toliko k intenzitě mého těšení se. Nevyčkávám nijak netrpělivě, ale až okolo mě třetí díl projde, ráda se kouknu.

Mori: Na třetí díl se podívám, to jo. I když momentálně jsem celkem smutná, že tam neuvidím Deppa.

Annie: Ano, bohužel mě zklamali s hercem Grindelwalda, kterého měl hrát Johnny Depp. Už jsem si ho dokonale představovala a nakonec byl donucen se vzdát té role. Je to velká škoda, hodí se na to dokonale. Ale těším se i na ostatní herce.

Petromila: Určitě kouknu, ale nejsem skalní fanda, Zvířata neberu jako součást HP. To skončilo sedmičkou… tohle je jen pro mne… jakýsi malý bonus.

Anthony: Těším se, ale bez Deppa to asi nebude ono.

Selina: Ano, určitě se těším. Bohužel jsem ale zklamána z odchodu Johnnyho Deppa.

Lee: Ani nevíš jak moc! Jen škoda, že už tam nebude Depp.

Daniela: Nevím, ano i ne. Jsem zvědavá, co se stane v dalším dílu. Zároveň se ale netěším, protože mě druhý díl nijak nezaujal.

Helen: Anooooooo. Moc!

Musím říct, že mě Mrzimorští velmi mile překvapili. Řekli jasné NE mojí spekulaci, že by vzrůstající popularitu ovlivnily filmy o fantastických zvířatech. Žlutí si svoji kolej vybrali podle toho, že jim byla nejsympatičnější, či je do ní Moudrý klobouk poslal, ale nakonec jsou tam spokojení a neměnili by.

A co vy, milí čtenáři Hadího krále? Překvapil vás výsledek stejně jako mě?

Pro Hadího krále
Astoria von Pens

2 komentáře

  1. Saiph Lacaille
    17. 12. 2020 (14:27)

    Astorko, skvělý článek! Líbí se mi ta pestrost názorů, která vypovídá o různých aspektech, proč Mrzimor v posledních letech získává takovou oblibu. 🙂 A to s tou změnou herce mě mrzí taky…

  2. Loralei Silwerin
    19. 12. 2020 (09:58)

    Je to zajímavý článek. Já si taky svou kolej nevybírala podle knih či filmů, ale podle lidí, které jsem na hradě po své registraci potkala. Všechny koleje mají něco do sebe, mám docela blízko k Havraspáru, ale taky bych Zmijozel nevyměnila. 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.