Astronom a astrolog, bratři nebo sokové?

Dnes si ukážeme, kdo vlastně tihle dva pánové jsou a že není hodno si je plést! Jeden z nich by vás poté utloukl dalekohledem a ten druhý předpověděl budoucnost plnou strastí. Jestli máte menší déjà vu, tak se vám to nezdá. Tento článek už zde jednou byl, ale nebyla to zrovna žádná sláva. Proto tady máme novější verzi ve slušivějším kabátku.

Začněme tím vědečtějším z nich – astronomem. Objevuje Vesmír, pořizuje si veliké dalekohledy, pozoruje planety, hvězdy a všechno další haraburdí, které v temném nekonečnu skotačí. Už i staří Sumerové, Číňané nebo Řekové měli mezi sebou astronomy, kteří dali jména souhvězdím, jež se používají dodnes (v každé kultuře se používají jiná pojmenování). Z těch novodobějších hvězdářů jistě znáte Galilea Galilee, Tycha de Brahe, Johannese Keplera nebo Mikuláše Koperníka.

Tak a teď k astrologům. Ti se od vědeckého odvětví již trochu odklání. Sice zkoumají hvězdy a vesmírné objekty jako astronomové, následně se je však snaží spojit s děním na Zemi či dokonce z nich vyčíst budoucnost. Určitě jste slyšeli o tom, že každý král měl vlastního astrologa, který předpovídal, jak dopadnou nadcházející bitvy nebo jak se bude dařit samotnému panovníkovi a jeho potomkům. Avšak i ti nejznámější astronomové novověku fušovali i do astrologie. Tehdy ještě nebyly hranice přesně vymezené, a tak si milovníci vesmíru zkoumali, co jen uznali za vhodné.

Dnes si však na to dejte velký pozor. Pokud byste nazvali astronoma astrologem, tak vám nejspíš vyčte, že není žádným prachsprostým věštcem a jasnovidcem, co vymýšlí horoskopy.

Mnozí z nás si to neuvědomují, ale tato dvě povolání měla na vývoj lidstva velký dopad. Věděli jste, že nebýt astrologů, mohli bychom dnes mít 13 měsíců? Hvězdopravci jsou však pověrčivá cháska a číslo 13 je pro ně veliké strašidlo, takže si nakonec vydupali měsíců 12. Což na druhou stranu nám, astronomům, trochu zkomplikovalo život, jelikož se 13 měsíci by se spousta věcí počítala daleko líp.

Podobně tomu bylo i se znameními zvěrokruhu. Všichni přece známe 12 znamení a každý z nás se do jednoho takového narodil. Doopravdy je jich však 13. Zase to číslo značící smůlu, proto astrologové ze znamení vyšoupli chudáka Hadonoše. Navíc všechny znamení trvají podobně dlouhou dobu. Obloha však říká úplně něco jiného. Astronom by vám řekl, že do každého souhvězdí se Slunce promítá jinak dlouho. Proto kdybychom se chtěli řídit perfektně podle reality, tak by existovala pouze hrstka lidí narozených ve znamení Štíra (který by trval pouhých 8 dní), za to kopa, která jako první spatřila svět ve znamení Panny (ta trvá dokonce měsíc a půl).

Snad už jste po přečtení tohoto článku trochu moudřejší a na závěr vám zadám malý dobrovolný úkol: Běžte si najít své správné astronomické souhvězdí. (A pochlubte se s ním v komentářích!)

Pro Hadího krále
Blake Towerell

5 komentářů

 1. Veronica N. Williamsová
  31. 3. 2021 (18:50)

  Tak jestli se dobře dívám, měla bych být blíženec, hm! Na raka jsou lepší vtípky ale!

 2. Tak jsem beztak Panna. Se mi ulevilo, na co bych pak sváděla svoje morésy, když ne na znamení. 😀

 3. Inees Rut Gowstring
  14. 4. 2021 (15:59)

  Já se svého Lva prostě nevzdám!! 😀 Což je u hada dost zvláštní 😀

Komentáře jsou uzavřeny.