Zmijozel versus Havraspár

Čtyři záskoky, poetická půlhodinka a dvacet litrů rozvahy. I tak by se dal popsat poslední zápas chytačky a odrážečky Lori před odchodem do profiligy a celé této sezóny. 

Zápas začal v devět velkým přesedáním. Kira si zkusila brankáře, na střelcích se příliš neohřály Maya, Ruby a Sarah, protože jejich místa zaujaly Inees, Ontaria a Maraike, a na odrážečích byly Noah a Manon vystřídány Saiph a Loralei. Ta se hned ujala potlouku a zamířila na Lauru. Havraspárští se do toho pustili v trochu menším stylu – na post střelce se na chvilku dostala Indris, na odrážeče Aimée, a když Grace měla možnost vrátit úder, nechala se trefit sama. Lori tak na druhou ránu poslala Lauru k zemi, na její místo naskočila Melanie a nedlouho poté i Aimée a Addie se prohodila s Amaltheiou, na jejíž místo se poté dostala Indris, která ho opouštěla jen ve vzácných momentech sražení. Na zmijozelské straně se camrálu nejdřív zmocnila Maraike, ale docela pochopitelně Salishe v bráně nesahala ani po kotníky. Saiph odpálila potlouk do Melanie, Grace do Inees, Melanie se pokusila zaútočit, ale neúspěšně. Lori si bouchla do Indris, která se na to musela napít.

To už byli odpočatí všichni účastníci prvního přeskakování, mohla tedy přijít druhá vlna. Ruby a Maya se tak dostaly ze střelce na střelce a Kira na odrážeče. Indris zamířila na Ontarku, ale neodpálila, Eleonora vstřelila první dva góly zápasu a Indris napravila své předchozí zaváhání při odpalu na Ontarku taky hned dvakrát po sobě. Lori zamířila na Indris, Kira na Eleonoru a Betria do brány, Havraspár tak po zhruba dvanácti minutách vedl o tři góly. To už však nastal další střídací čas: Manon a Noah se otočily na odrážečích, aby je nahradila Saiph s Maraike, místo níž pálku čapla Sooyeon, na střelce místo Mayi vzlétla Inees. Indris ubránila Eleonoru, Grace odpálila potlouk daleko od všech (asi aby se mohl vrátit jako zbloudilý, před kterým o chvíli později Saiph uhlídala Astorii), Eleonora přihodila další dva góly, než Ontarka konečně prostřelila Salishinu obranu a snížila na 10:50. Saiph zamířila na Eleonoru, již další ránou shodila, sama byla poté nahrazena Kirou a na místě Kiry až do konce zůstala Maraike. Na střelci vystřídala Noah Ruby. (Pokud vám to přijde jako jeden velký chaos, máte naprosto správný dojem. I kapitánka se v tom nejednou lehce ztratila, takže si nemusíte vůbec připadat blbě.)

Sebepoškozování bylo nejspíš jednou z havraspárských odrážečských taktik. Indris se nechala trefit hned dvakrát, Grace vzápětí jednou. Soo asi chtěla být stejně cool jako modré odstřelovačky, docílila ale jen toho, že se jí odpal úplně nepovedl. Ontarka přihodila další gól, Ineesky střela byla chycena, Maike trefila Indris a Indris Inees. Noah jedovatě vystřelila, ale byla také chycena. Grace též zamířila na Inees, Soo do Amalthei, která zrovna hrála na střelci, Inees zlepšila skóre na 50:30. Indris se nepovedlo odpálit a Kiře trefit obruče. Úspěch zaznamenala až Maraike, když poslala Indris k zemi a místo ní nastoupila Addie, Soo před vzletem chytaček ještě trefila Grace. Do půl desáté se vyměnily ještě Sarah s Mayou a Kirou na střelcích, v 9.31 se ještě ve větším stylu proházely Manon, Ruby, Sarah a Maya v brance. Kiřina střela neprošla do brány, Grace neustála další Maraičin potlouk, a tak místo ní vzlétla Penelopa. Addie se dvakrát nechala trefit, k čemuž Maraike ještě přidává jeden zásah, Penelopa též neodpálila ani jeden ze dvou potlouků. Střely Ontarky ani Inees neprošly do brány, Indris pálí do Lori. Camrálu se ujímá Eleonora, ale zpátky nastoupivší Astorka jej nepustí do obručí. Soo pálí do chytačky Betrie, Inees snižuje na 40:50, jednou je chycena a poté dorovnává. Indris chrání Betriu a odpaluje potlouk na Lori. Před potloukem od Maraike už ale chytačku neubrání, a tak si havraspárská lovkyně zlatonek musí přihnout laudana. 

Další velké střídání přichází až ve chvíli, kdy Indris necelých deset minut před desátou po několika zásazích a jednom vypitém lektvaru srazí Lori. Na chytači se postupně vystřídá Maya, Sarah, Manon a Kira. Ostatním odrážečkám se nedaří hezky odpálit nebo se nechávají trefit. Inees pošle Zmijozel do vedení 60:50, Kiřina střela je chycena, Aimée opět dorovná a Eleonora zase vrátí desetibodový náskok Havraspáru. Indris i Amaltheia se vrhnou na Sarah a srazí ji k zemi, Amaltheia ubrání Lauru a Maraike Astorku, Ontarky střela neprojde přes Salishu, Indris shodí Inees, jejíž místo zaujímá Saiph. Havraspárské odrážečky se střídají v ostřelování chytaček a čas od času nějakou shodí, zatímco Inees a Ontarka opět dorovnávají po Lauřině drzé střele na 80:80. Soo se povede shodit Betriu, Indris Sarah, Ontarka po neúspěšné střele přidává další gól, Inees dva a konečně i Kira, skóre tak velice rychle vyskočí na 120:80. Indris se po několika zásazích zmijozelských odrážeček napije, Kira přidá ještě dva góly a Ontarka poslední. Pak už Soo srazí Indris k zemi a úspěšnému ulovení zlatonky už nebrání žádný jiný podúkol – a tak ji Lori po hodině a třiceti čtyřech minutách příjemného zápasu chytá. 

A že šlo skutečně o zápas s parádní atmosférou! Hezké akce většinou ocenily obě dvě strany, čas od času se ozval i někdo mimo, za největšího soupeře byly jednohlasně považovány záseky a nejvíc se fandilo magíkům. Z profesorstva dorazili spíše modrofialoví, a tak slečna Verča přišla s teorií, že zájem zelenofialových o zápas s Nebelvírem byl beztak způsobený nejspíš jen básnící bitvou. Havraspárský kolejní si rýpnul, že je „rád, že tu dnes nemáme rozbitý gramofon“. Naprosto rozumíme, existují výrazně jednodušší způsoby, jak si přehrát oblíbenou hudbu. Na oblíbenou poezii ovšem došlo tak či tak, neboť si Saiph posteskla, že jí chybí verše z Kytice. Diváci všech barev se tak vrhli do vylepšování této klasiky, až se chudák Erben nejspíš musel obracet v hrobě a až někteří dokonce přestali vnímat hru. 

Průzkum veřejného mínění byl tentokrát trochu rozsáhlejší, protože vedle klasických cílů jako vyhrát, užít si to a všechny zničit nám šlo i o magíka Záskok. Jaký je pro všechny čtyři úspěšné lovkyně jeho zisk? 

Kira: „Je to lepší jak světový mír a škrkny na grilu dohromady, ale ne než najít žabku č. 42.“

Maya: „Mám samozřejmě velkou radost, že jsem magíka získala… teď jen vymyslet, jak jako odrážeč získat Chytače roku!“

Noah: „Až mě to zaskočilo!“

Saiph: „Připadám si jako doceněná děvka pro všechno.“

Dále mě zajímalo, jak funguje havraspárská sebepoškozovací taktika, což je ovšem nejspíš tak modré tajemství, že se mi zatím nedostalo uspokojivé odpovědi (EDIT: už dostalo a najdete ji níže!), a celé bych to uzavřela tím, jak si Lori užila svůj poslední zápas před odchodem do profiligy. 

Addie Hazel: „Havraspárská sebepoškozovací taktika měla původně zůstat mezi členy modré koleje, ale když už byla prokouknutá, tak asi můžu ukázat její kouzlo.
Jak jste z názvu mohli vyčíst, tak se jedná o taktiku, kdy hráč trefí sám sebe. Můžou nastat dva případy. První je, když se odrážeč zakouká na jeden bod (nejčastěji to bývá jídlo v Rosmertině stánku) a nevšimne si, že na něj letí potlouk. Takže místo toho, aby poslal potlouk na protihráče, tak se cílem stává právě on. A druhý případ je, když hráč, na kterého míří potlouk, je připraven odpálit potlouk, ale v rámci míření jde jeho cíl na tribunu. V tomto případě to není jeho chyba, ale v té rychlosti nestíhá mění cíl a opět schytává ránu.
A k čemu je dobrá? No, někdo se díky ní může vrátit do mladších let, kdy též nestíhal odpálit potlouk a stal se terčem. Či někdy není od věci, aby si i odrážeč vyzkoušel, jaké to je, když se stane cílem. Třeba i právě potom si uvědomí, že to nic není, a začne posílat potlouky s větší silou.
Původní taktika pochází od Sida, který tuto metodu praktikoval předchozí sezónu, já ji pouze odkoukala a možná trochu více zpopularizovala. Dopady jsme mohli vidět i na našem společném zápase!“

Loralei Silwerin: „Byl božííí, skvělýýý, naprosto nejlepšííí!!! – rozplývá se v euforii – Takhle jsem se nenasmála už strašně dlouho. – usměje se – S Havraspárem jsou vždycky zápasy strašně zábavné a budou mi chybět. Jako třešnička na dortu je havrzlatonka, která mi jediná chyběla do sbírky. A básnický koutek byl úplně nejlepší!!!“

Tak příští rok tři zápasy s Havraspárem, jo? 

Pro Hadího krále
Maraike Auri Nordahl

2 komentáře

  1. Inees Rut Gowstring
    24. 1. 2022 (16:12)

    Tohle byl jeden z nejlepších zápasů, které jsem za svoje hráčská léta zažila. Takže moc děkuji za skvělý report, až jednou budu chtít nostalgicky zavzpomínat 🙂 .

  2. Kira Mae Spencer
    24. 1. 2022 (17:32)

    Super zápas. Sice jsem půlku probrečela, jak jsem nemohla trefit branku, zbytek jsem se zase tolik smála, že jsem se nemohla ani na koštěti udržet 😀

Komentáře jsou uzavřeny.