Ty druhé Bradavice

Rok co rok se setkáváme s tím samým – hrad se hemží nováčky. A rok co rok slýcháme to samé: má vysněná kolej je…

Nic ale není tak jednoduché. Pokud již nejste recyklantem (označení pro nováčka, který již dříve na Hogwarts působil), máte jen matnou představu o tom, jaké jsou koleje zde na Hogwarts a je dosti možné, že berete v úvahu hlavní rysy z knih J. K. Rowling, kde každou kolej vykresluje pouze v jedné barvě.

Proto se také často stává, že slýcháme věty jako: „Já chci do Nebelvíru, vždycky vyhrají pohár a jsou chytří!“ nebo: „Havraspár je jasná volba, jsem přece vysoce inteligentní a jinam se nehodím!“.

Ale jsou i extrémní názory, které říkají: „Přece se nebudu snažit, raději zaparkuju v Mrzimoru a budu předstírat existenci“ nebo například „konečně můžu legálně dělat nepořádek! Zmijozel mi tu cestu otevře, bawhahaha!“.

Dovolte mi, abych vás vyvedla z omylu. Koleje na Hogwarts jsou úplně jiné než v knihách o Harry Potterovi a dokazují to i odpovědi náhodně vybraných studentů, kteří se objevili na hradě, když jsem pokládala otázku „V čem si myslíš, že se koleje na Hogwarts liší od těch v knize?“.

Odpovědi se mi sešly nejrůznější, od těch, které toho moc nevypovídaly až po ty, kde se do podrobna spolužáci rozepisují o rozdílech mezi Hogwarts a Bradavicemi.

Dovolila jsem si vybrat ty nejzajímavější z odpovědí a ukázat vám je.

Alanise Olien Harlin

No tak já si myslím, že ono to nejde ani pořádně porovnat. Protože v knize se zaměřují hlavně na Nebelvír a už skoro na nic jiného.

Ale Mrzimor mi +- sedí i podle knihy, vládne tam přátelská atmosféra, pohoda, klid a většina lidí povídá, že Mrzimorští jsou ochotní pomoct, což bylo myslím i v knize (už si toho moc nepamatuju, tak pardon).

Havraspár. Chytří a bystří. To si myslím, že taky celkem sedí.

Tak a teď Zmijozel. Bohužel nevidím do vnitra, takže netuším, co se tam děje, ale neřekla bych, že odpovídá knize. Lidé ze Zmijozelu jsou tu pohodoví a ne zlí. I když někteří se snaží udržet tradice knihy a hrajou tu přetvářku zlého, což ale má být, když nejsme v realitě :).

Nebelvírští jsou chrabří a hrdí, většinou na předních pozicích v bodování, skvělí ve Famfrpálu… Tady toho snad moc rozdílného nebude.

Nejrozdílnější od knihy jsou samozřejmě vnitřky koleje, protože jsou tu jiní lidé, než o kterých se píše v knize. Nejvíc rozdílný od knihy mi přijde asi Zmijozel :)…

Avreya Monowitz

Naše Hogwarts se podle mého názoru od těch v knize liší tím, že zde se baví každý s každým – nezáleží na věku či na koleji. A za tuhle rozlišnost jsem skutečně moc ráda 🙂 Hogwarts je tak více propojenější a každý zná každého 🙂

Bilkis Blight

Čím se liší koleje u nás na Hog oproti knihám? Myslím, že na to má každý jiný názor. Já osobně vidím jeden z největších rozdílů v přátelskosti. Nebelvír v knihách byl takový chrabrý, odvážný a přiznejme si, někdy pěkně hloupý a přeakčnělý (lezl mi na nervy tou svou dokonalostí). Hlavně ale nesnášel Zmijozel. Myslím, že tohle u nás neplatí. Někdo si třeba může myslet, že když jde do Nebelu, tak musí zelené automaticky nesnášet, ale to je pěkná blbost. Ta „nenávist“ byla oběma kolejím společná a já pochybuji, že by Zmijozel tady na Hogu nějak příšerně nesnášel Nebelvír. Jistě, někdo třeba někoho nemá rád, ale podle mě to s příslušností ke koleji ve většině případů nesouvisí. Samozřejmě se objeví nějaké vtípky, narážky a tak dále, ale všechno je to prostě hra. Mrzimor je v knihách přátelský, ale tak trochu kolej plná ťunťů, to u nás neplatí. Naši žlutí přátelští jsou, ale rozhodně to není jakýsi „odpad“, jak je v knihách charakterizovala autorka. Jsou to silní rozumní lidé. Stejně silní jako všichni ostatní na hradě. Havraspár byl zase v knihách tak trochu upjatý, což se o modrých na Hogu rozhodně říct nedá. 😀

Kdybych měla najít hlavní rozdíl mezi našimi kolejemi a těmi knižními, tak řeknu, že je to ten rozdíl, že jsme živí lidé. Každý máme svoje chyby, svoje přednosti, svoje preference. Jsme schopní najít si kamarády bez ohledu na barvu. Hlavní jsou společné zájmy, to, že si s nimi máme co říct… Knižní koleje jsou prostě jiné, protože v nich nežijí skuteční lidé, jen postavy… Možná kdyby se dodržovalo ve škole RP nějak striktně, dostali bychom se na jejich úroveň – červení by nepřemýšleli a vrhali se do akce, žlutí by byli v pozadí, modří by hodně studovali a zelení by využívali každé příležitosti k tomu, aby někoho napálili a podobně. Nemyslím si, že by to bylo dobré. Nechci být postava, chci zůstat tím člověkem, kterým jsem. A v tomhle případě je jedno, jestli jsem červená nebo růžová se zelenými puntíky.

Header Jeasper Hauwá

V knize jsou koleje (podle mě) vylíčené moc ideologicky. Soužití, přátelství, sem tak malá roztržka, kterou spraví oslava famfrpálu a máslový ležák a hlavně (když to beru s hledem na Nebelvír) boj proti Zmijozelu. Když jsem sem přišla, čekala jsem přesně to, co bylo v knize. Ale naše kolej mi přišla taková…no, nesjednocená (přesný opak knihy) a v pohodě jsem se bavila s lidmi v Zmijozelu. Přesně pravý opak. Přesně jak se říká: je to o lidech…

Katelyn Auster

Koleje mají každopádně úplně jiné lidi, ředitele, vedení, prostě všechno co tu kolej tvoří. V HP se předpokládá, že všichni mají nachlup stejnou povahu, stejnou inteligenci či jiné aspekty. Tady se to opravdu liší, hodně tu tomu napomáhá ona možnost při vyplňování testu zaškrtnout kam chceme nebo nechceme. Tím ale nevylučuji, že naše koleje nic nedrží pohromadě, podle mě je taky jakési čtyř-dělení podle různých povah. Proto se může stát, že někteří se upnou více do nitra koleje a chtějí spolupracovat pouze spolu a jiní zase raději posedávají ve Velké síni a baví se tak nějak se všemi. Každou kolej tady drží pohromadě zkrátka něco jiného, některé body a pohár, jiné zábava a spoustu kamarádů uvnitř koleje.

Kdybych vzala konkrétně naši kolej, která není v HP až tak popsaná, řekla bych, že z toho málo co vím je úplně jiná. Nelze opravdu říci, že bychom měli IQ 150 všichni do jednoho a seděli pouze nad knížkami. Dokonce ani kolejní zvíře – orel nám až tak nepřirostlo k srdci. Dalo by se říci, že my máme vlastní kolej takovou jakou chceme, nám budou vždy velet havránci a budeme maximálně spokojení v každém modrém ohledu. 🙂

Osiris Flemingová

Když se zamyslím nad položenou otázkou, zda a jaké jsou rozdíly mezi kolejemi na naší Hogwarts a kolejemi v knihách J. K. Rowling, jde to pracně, jelikož jsou mé mozkové buňky přehřáté. Ale k otázce, podle mne není mezi nimi žádný veliký rozdíl, jak by se mohlo na první pohled zdát. Rivalita, souboje, láska a nenávist, taktéž provokace i honba za školním pohárem, to vše je skoro identické. Podle mého nejsou ty rozdíly v kolejích, ale v lidech, kteří do těch kolejích patří. Nemohu soudit ostatní koleje, ale ráda bych zmínila Zmijozel, kolej, do které patřím. V knihách J. K. R. jsou zmijozelští jednotlivci, chladní, bezcitní a vypočítaví. S tím nesouhlasím, možná snad s tou vypočítavostí, ale jinak jako kolej držíme při sobě, ač to tak možná nevypadá.

Tak to vidíte sami – nic není takové, jaké to vypadá a je to o lidech. Stále chcete do koleje, kterou Vám předurčila kniha? ;]