Kolejní zvířata – uchovávají nějaký skrytý smysl?

Vždycky jsem si říkala, co mají symbolizovat kolejní zvířata. Mají nějaký účel? Nebo jsou tu jen pro okrasu? Skrývají nějaký dvojí smysl? Přemýšlela jsem a napadlo mě, že nejsem jediná, kdo si tyto otázky pokládá. Rozhodla jsem se tedy dát vám odpověď.

Nebelvír:

První je Nebelvír. Jeho kolejním zvířetem je lev.

O lvu se vždycky říkalo, že je to vznešené zvíře. Určitě jste se jako malé děti koukali na pohádky, kde byl lev vyobrazen jako král zvířat. Začněme ale od začátku, ne nadarmo se lev objevuje na tolika erbech jako heraldické znamení. Je totiž přirozeně silným zvířetem s velkou autoritou. Ve znaku ho tedy většinou měli panovníci nebo králové. Symbolizuje vznešenost, nadřazenost, moudrost, triumf, nespoutanou sílu, odvahu a bojuje proti temnotě.

J.K.R. popisuje nebelvírské v knize jako odvážné, sebevědomé, udatné a rytířské studenty.

Já osobně si myslím, že popis lva naprosto sedí k popisu povahy nebelvírské koleje od J.K.R., ale říkám si, jestli jsou nebelvírští opravdu takoví? To se asi už nedozvíme, protože každý na to má jiný názor.

Mrzimor:
Jeho kolejním zvířetem je jezevec. Z knížky jsme neměli moc příležitostí vyčíst, jak se Mrzimor vlastně projevuje. Pro většinu z nás, je to tedy otázka. Bylo pro mě těžší najít něco o jezevcích, ale pár věcí jsem přece jen našla. Jezevec je známý jako zvíře odvahy, smělosti a sebevyjádření.

Mrzimorská kolej podle J.K.R. je stavěna hlavně na přátelství, práci, věrnosti, upřímnosti, toleranci, laskavosti a částečně na nestrannosti.

Myslím si, že jezevec jako kolejní zvíře k Mrzimoru sedí.

Havraspár:
Jeho kolejním zvířetem je orel. O Havraspáru víme, že jsou tam hlavně chytří lidé. O orlovi se říká, že je to král oblohy. Nejzajímavěji podle mě vidí orla američtí indiáni. Orel vyletí nejvýše, a tím pádem vidí nejvíce ze všech. Má tam nad všemi dohled, může jim vládnout a doletí až k bohům. Orel je symbolem moudrosti, síly, vševědoucnosti, svobody, vlády a moci.

Podle knihy si havraspárští cení především rozumu, moudrosti, tvořivosti a intelektu.

Popis orla na havraspárské podle všeho sedí.

Zmijozel:

Zmijozelským kolejním zvířetem je had. Had je jedním z nejpoužívanějších a nejsilněji působících symbolů. Lidé byli hady od pradávna fascinováni a přikládali jim velkou důležitost. Bývá symbolem nevědomí, hříchu a ztělesněním ďábelských sil.

V určitých barvách může být naopak symbolem štěstí a radosti. Had tedy symbolizuje duchovní sílu, hřích a zlo. Bývá chápán jako chytré, ale lstivé zvíře.

J.K.R. popisuje zmijozelské jako ambiciozní, chytré, lstivé, mazané, silné lídry.

Myslím si, že Zmijozel rozhodně nemá představovat ďábelské síly. Spíše to můžeme chápat tak, že Zmijozel je lstivý, chytrý, silný a jde si za svým cílem.

A jaký názor na to máte vy? Souhlasíte se zvířaty, kteří byla ke kolejím přiřazena?

Pro Hadího krále
Beatrice Rose Stefans

3 komentáře

 1. Já tahle se zvířaty souhlasím 🙂

  Ale vždy mi vrtalo hlavou hlavně to, proč si zakladatelé do svých znaků vybraly zvářata z mudlovského světa…

  (budoucí student, pokud nezapomenu na registraci :P)

  • Esperanza Milagrosa
   4. 3. 2014 (20:55)

   No přece proto, aby symboly zvířat mohli bez obav používat i u mudlů! (viz třeba chrliče orlů, lvi jako sochy a ozdoba střech…) 🙂

   E.M.

 2. Zajímavý článek, Beatrice. 🙂 Já docela s kolejními zvířaty souhlasím, jen mi bylo vždycky líto Zmijozelu, protože had je většinou všemi kouzelníky i mudly považován za lstivé a ošklivé zvíře, ale já věřím, že Zmijozelští takoví nejsou. 😉

Komentáře jsou uzavřeny.