Ze soutěží – Losos nebo nováček?

Proč nováček není losos? No to je přeci jednoduché a Hadí král vám teď osvětlí pár základních rozdílů! Zahoďte staré mýty o lososech alias nováčcích!

Tak za prvé. Losos má ploutve. Takové ploutve. Kdybych někdy dávala pozor na biologii, třeba bych vám i vyjmenovala, jaké všechny ploutve má, ale protože jsem to já a tyto hodiny jsem prospala, moc vám k tomu neřeknu. Má nějakou řitní ploutev a horní a břišní a tak, kdežto u nováčka byste takovou ploutev zřejmě nenašla (tu řitní jsem nikdy tedy nezkoumala, takže těžko říct). Někdy jsou ty obrovské uši vlající po síni sice lehce zaměnitelné s ploutvemi, ale zdání klame! Když se podíváte trochu pozorněji, opravdu mají tak obrovské ušní boltce, někteří, ale vážně to nejsou ploutve a zřejmě by s nimi nedokázali mávat; být odkázáni na plavání pouze za pomoci uší, byli by se utopili, na rozdíl od lososa.

No a tím narážím na další věc. Pokud lososa strčíte do vody, nadýchá se sice vody, ale rozhodně se neutopí. Můžete s ním mávat jak chcete, potápět je, měřit čas pod vodou, ale prostě se ne a ne utopit. Kdybyste tohle zkoušeli s nováčkem, těžko říct, zda-li by přežil déle jak dvě minuty. Možná kdybyste si vybrali nějakého extra povedeného, přežil by i tři. Každopádně bez čar a kouzel nebo bylin se takový obyčejný nováček lehce utopí. To losos ne, ten hrdinně drží a netopí se! Nebo Vám uteče. To je taky možnost. Vyklouzne Vám z ruky a uplave.

Dostáváme se tak k dalšímu problému! Copak když chytnete nováčka za ruku, tak vám jen tak uteče? Ne ne ne, pěkně musí zůstat, protože není tak odporně slizký (nehledě na to jak se chová nebo vyjadřuje, to je jiná věc, být takhle slizký mu v tu chvíli moc nepomůže). Rybka jen zamává tělem a je fuč. Prostě vyklouzne a plave si dál, svůj vlastní rybí život.

No a asi poslední věc, kterou bych chtěla zmínit. Losos, to je zlatá věc. Ať uděláte cokoliv, je to němá tvář, ten vám nikdy nic neřekne, nikdy nebude odporovat nebo se snad chtít hádat, nebude mít žádné otázky, na které jste již milionkrát odpovídali někomu jinému. Zatímco nováček jich má spousty. Spousty a hlavně se nedá zastavit! Mele a mele a mele a je to špatně. A nebo nemele a je to taky špatně.

Je to s těmi nováčky kříž, to s lososy tolik ne. Proto svědomitě rozlišujte nováčka a lososa, někdy je to opravdu vhodné. Tak třeba na talíři bych radši lososa, než nováčka. Zatímco na úklid bych radši nováčka než lososa. Ale to už zabíhám někam jinam, přece jen se nováček a losos liší, takže doufám, že na naší škole už tato srovnávání neuslyším, protože to trhá za uši!