Gita Hrdličková – CKÚ z Žabologie

Není pochyb o tom, že ve Zmijozelu máme řadu velmi šikovných studentů. To si ostatně štěbetají i hrdličky v Městském parku. Mezi ty nejšikovnější se řadí Gita Hrdličková, která v minulém školním roce úspěšně složila CKÚ ze Žabologie a Kouzelnické literatury. Díky laskavosti Gity vám Hadí Král postupně přinese obě její vypracování. Jako první na řadu přichází Žabologie, kterou vyučuje profesorka Barbara A. Lecter.

Vážená slečno Gito,

vítejte u zkoušky CKÚ z Žabologie!

Zadání nebude jednoduché, ale doufám, že bude zajímavé. Najděte nějaké zajímavosti ze světa žab, které následně ve vaší zkoušce popíšete. Může se jednat o žabí rekordy, kuriozity, ale i o to, jak se některé druhy žab na rozdíl od jiných například starají o svá mláďata…

Zkoušku můžete pojmout jako zcela nový výklad pro budoucí hodiny Žabologie, tedy může být doplněn obrázky, pohyblivými obrázky či dalším materiálem, který si sama zvolíte, nebo můžete popustit uzdu fantazii a napsat zkoušku podle svého.

Pokud půjde pouze o text, délka by měla být kolem 26 palců. S obrazovým materiálem (i nalezeným) se délka zkoušky zkracuje na alespoň 15 palců textu + obrázky či videa.

Přeji hodně štěstí!

Zajímavosti ze světa žab

Za průkopníka novodobé žabologie jako vědy, jak ji známe dnes, je kouzelník  Žáborád z tvrze Kvakoberg. Proslul tím, že ve vodním příkopě jeho tvrze se dařilo kouzelnickým druhům žab. Žáborád byl velmi zvídavým kouzelníkem a rád žáby pozoroval, zakresloval do svých deníků a psal k obrázkům a náčrtkům i podrobné poznámky. Tyto obrázky a náčrtky byly zprvu pořizovány pro zábavu, ale později byly Žáborádem doplněny o odbornější poznatky a po přepracování dostaly podobu odborného textu z magiozoologie. Tak vlastně vznikla nejstarší souborná studie o kouzelnických druzích žab na světě.

Žáborádova dcera Emílie byla též nadšenou obdivovatelkou žab, ovšem vědecká práce a odborné texty ji příliš nelákaly. Zato holdovala ručním pracím a vytvořila mnoho návodů a předloh se žabími motivy pro domácí kouzelnické háčkování a pletení.

Její žabí čapka se stala velmi populárním módním doplňkem, dodnes se objevuje v mnoha obměnách:

Žabočapka dokonce nahradila kouzelnický klobouk na jedné ze žabologických přehlídek v San Francisku, kde se koná festival Frog in Art & Magic. Sjíždí se tam nadšenci z celých Spojených států amerických i lidé z jiných kontinentů, aby si užili žabí atmosféru a zjistili, jaké jsou nové trendy. Tradiční součástí programu je velká žabologická aukce dovezených exponátů, knih a uměleckých instalací i užitého umění.  Vzhledem k tomu, že jde o kouzelnický festival, předměty mívají kouzelnický původ či jsou očarovány praktickými kouzly a mají žabí design.

Za zajímavé předměty této kategorie lze považovat například žabopolštářek, který mění barvu podle nálady člověka, který se ho dotkne či na něm spočine hlavou. Žabka, která je na něm vyobrazena, se může hýbat jako kouzelnická fotografie.

Dalším zajímavým  předmětem je bezedná žabokabelka. Ideální módní doplněk pro každou čarodějku. Je natolik prostorná, že se do ní dá uložit i menší kouzelnický stan a základní kempingová výbava nebo jiné potřebné věci na cestování. Co by se však uvnitř skladovat rozhodně nemělo, jak varuje výrobce, je jídlo, které se často zkazí dříve, než se k němu prohrabete. Kabelka také nemá žádnou ledničku, a tak je určena pro skladování předmětů při pokojové teplotě. Uložit si tam například sněhuláka tedy není nejlepší nápad, i když by se tam určitě vešel celý a bez problémů.

Vnučka Žáboráda Valerie zase proslula svým receptem na žabí donuty.

Žabí donuty nejsou vyrobeny ze žab, jak by někoho mohlo napadnout. Svůj název dostaly podle vzhledu, který připomíná žábu, údajně se má jednat o skokana zeleného, který vynálezkyni této pochoutky náhodou skočil otevřeným oknem do kuchyně zrovna v okamžiku, kdy chtěla začít připravovat těsto na koblihy. Zelená žabka byla z kuchyně přenesena zpět do volné přírody, ale žabí inspirace zůstala a dala vzniknout žabím donutům. Jedná se o kouzelnický recept, který podstatně vylepšil hnětení těsta, přípravu polevy i konečné zdobení praktickými kouzly. Jediná překážka, na kterou můžete při přípravě donutů narazit, je ta, že se vám nepovede namíchat ta správná zelená poleva. Trefit správný žabí odstín skokana zeleného je prý těžké. Pokud vám ale nevadí jakákoliv zelená  a nejste odpovídajících odstínů barev znalý žabolog, pochutnáte si na této kouzelnické pochoutce jistě rádi a s chutí.

Dalším zajímavým předmětem, na který se dá narazit u každého správného žabologa, je žabopeněženka namísto váčku na drobné mince.

Žabopeněženka je kouzelnická, očarovaná proti krádeži. Osobu, která není majitelem peněženky, může v případě krádeže pokousat, strčí-li do ní své nenechavé prsty a pokusí-li se nějaké peníze uzmout. Velmi účinná obrana proti kapesním zlodějům!

Existují i žabí origami různé složitosti. Od úplně jednoduchých až po složité vzory s detaily. Kouzelnické origami se skládá tak, aby se výsledný výtvor mohl hýbat (samozřejmě omezeně, aby se nepotrhal papír, kdyby žába udělala moc velký skok). Postup výroby kouzelnického origami se od klasického zase tolik neliší, je vyžadována přesnost skladů a preciznost při dodržení návodu, ovšem kromě skládání také v patřičných místech výroby používáte kouzla pro pružnost a vystužení ohybů a další opatření omožňující pohyb či vydávání zvuků (kvákání v případě žab).

Žabí ponožky jsou očarovány kouzlem proti prodření palců a ošetřeny antioderentním kouzlem proti nežádoucímu zápachu nohou.  Kouzlo zároveň impregnuje povrch ponožky tak, aby člověk neměl mokro v botách, šlápne-li do louže děravou botou.

Žabími motivy lze ozdobit i svícen. Konkrétně tento je dekorací z žabího festivalu v San Francisku z minulého ročníku. Byly jím vyzdobeny stoly při slavnostní večeři pro hosty festivalu. Svíce jsou absolutně bezpečné a vydrží hořet 24 hodin, nečadí a neroztékají se – vosk se vypařuje.

Samotná žabí aplikace na skle svícnu je vyrobena kombinací ručních prací a kouzel. Originální design vytvořila čarodějka Maurice Ann Helwertová, známá designérka z kanadské společnosti přátel obojživelníků. Aplikace je snímatelná a je možné ji čistit v čistírně, třebaže na první pohled vypadá, že se jedná o obyčejný papír, není tomu tak. Na výrobu tohoto materiálu byla použita celulózová vlákna s míchaná s práškem z pabolíčkových pecek a šťávou z ďáblova osidla.

Všechny výše uvedené žabí výrobky byly oceněny Žáborádovou cenou pro talentované žabology, která je udílena za mimořádný přínos žabí kultuře a umění se žabí tematikou. Cena je předávána na slavnostním galavečeru, který je vrcholem celého festivalu.

Gita Hrdličková

1 komentář

Komentáře jsou uzavřeny.