Zmijozelské literární osvěžení – 1

Už jsem si myslela, že denní světlo nikdy více nespatřím. Pomalu jsem se smiřovala s osamělým životem obrazu, který nevděční studenti místo čestného místa nad krbem šoupli kamsi hluboko do sklepení, kde je tma, vlhko a pavouci. Za celých deset let se ani jeden ze studentů nepřišel podívat, aby obdivoval mé umělecké zpracování nebo aby mne oprášil.
A teď najednou na hrad udeří Z.L.O. a všichni chtějí pomoct!

Léta páně 2009 do Bradavického hradu proniklo Z.L.O. Mnozí z vás, studenti, jste tak mladí, že si tuto – dnes již historickou událost – nemůžete pamatovat. Snad jen pár stařičkých profesorů typu Anseiola (ostatně upíři neumírají) ještě žije a pokud jim paměť v tak pokročilém věku trochu slouží, tak pamatují. Kdoví.

Co se tedy tenkrát přesně stalo, kde nastala ta chyba, která umožnila Z.L.U. proniknout na hrad a kdo za to může, to se dnes už nikdo nedozví. Někteří drzejší studenti sice tvrdí, že z toho tenkráte byl někdo obviněn a že jeho jméno je dokonce zapsáno ve školní knihovně, ale jelikož jsou to jen ubozí studenti, nevystudovaní, bez titulu, majetku či známostí, tak na jejich slova nikdo nedbá. Před deseti lety celá ta záležitost začala nenápadně.

Nejprve se na vstupní branou objevil pergamen:

Původní pergamen už se dávno nedochoval. Zub času si vybral svou daň a nepomohl mu ani ředitel, který jej ve vzteku rozcupoval. Naštěstí se dochovaly zápisky v hradním archivu a tak můžeme zjistit, že na pergamenu stálo zhruba toto:

VŠECHNA SVĚTLA POHASLA
BLÍŽÍ SE K VÁM DOBA Z.L.A.
AŽ TEMNOTA K VÁM DOLETÍ
VY PODLEHNETE PROKLETÍ

Na hradě zavládl zmatek. Pár dní se nic nedělo a snad právě v tomto klidu před bouří se daly ještě nějaké záchranné kroky podniknout. Kdoví.

Vzápětí byli všichni profesoři zakleti do mudlovské brakové literatury, potupně hozeni do bláta, aby v této podobě byli nuceni bezbranné studenty ponechati Z.L.U. napospas. Z.L.O. chtělo zničit celý svět kouzel.

Tenkrát se studentům podařilo Z.L.O. přemoci a profesory navrátit víceméně do původní podoby.

Od té doby mnoho vody uteklo, bdělost polevila, hrad se upadl do blaženého pocitu, že se již v dnešních osvícených dobách nic Z.L.Ého stát nemůže.

Z.L.O. Zákeřně Ledabyle Odpočívalo celé desetiletí….

Nyní se však v kolejní místnosti Zmijozelu objevuje zbrusu nový pergamen a někteří pojali podezření, že by mohl mít výhrůžný ráz…

Dle všeho Z.L.O, které kdysi útočilo výhradně na profesory, zvolilo nyní jinou taktiku a pokouší se naši školu ochromit odspodu (což by dle mého názoru nebyl takový problém, protože studentů je dost).

Jako první byla přeměněna Narcisse Cinerea, která je prý nyní ve Zmijozelu primuskou, a to do jakéhosi mudlovského detektiva Sherlocka Holmese.

Dalším postiženým se pak stala Elaine Robillard, která se vtělila do těla mudlovského piráta kapitána Hooka.

Zasažena byla dokonce i zmijozelská ředitelka NaSaŠí Jackson, která se – stejně jako ředitel Zmijozelu Nekro the Graveddiger před deseti lety – přeměnila v kuře Cupity.

Začít s nejbohatší a nejvlivnější kolejí na škole byl od Z.L.A. dobrý tah, přesto se Z.L.O. bohužel nespokojilo jen se Zmijozelem. Za svou oběť si prozíravě vybralo i kolej nejvzdělanější, kde jsou samí chytří lidé a hrozí zde tedy největší nebezpečí, že by na něco moudrého přišli a Z.L.O. porazili.

První zakletá havraspárská oběť byla opět primuska, a to Arietty Liella Minette, která se přeměnila v malou mořskou vílu Ariel.

Porazit Z.L.O. nebude snadné. Možná to už ani nepůjde a jsme všichni ztraceni.

Hluboko ve sklepeních však existuje jisté zaklínadlo. Jedná se o magii tak temnou, že všechny svíce i zdroje světla v jeho přítomnosti zhasínají, a proto jej nelze přečíst. K prosvícení okolní tmy je zapotřebí speciálních svící, ze kterých bílá magie září natolik, že je zde jistá naděje.

Já ty svíce mám… tedy vím, kde jsou… mohla bych vám je dát… ale nechali jste mě 10 let ve sklepení bez možnosti se pobavit. Tak se holt nedivte, že teď chytím příležitost za pačesy. Mně je ostatně jedno, jestli vás Z.L.O. pohltí, já už jsem stejně z hradu dávno pryč.

Abyste tyto svíce získali, mohli přečíst zaklínadlo a porazit Z.L.O., budete muset uhodnout patnáct hádanek. Pokud hádanku uhodnete, dostanete ode mě speciální svíce. Je však nutné nehádat nahodile a hádanku skutečně promyslet. Nehodlám být obtěžována studenty, kteří za mnou co hodinu přijdou a budou zkoušet hádat jeden blábol za druhým, jak je napadne. Pokud hádanku uhodnete napoprvé, pak dostanete tři svíce. Pokud se spletete a uhodnete až na druhý pokus, dostanete svíce 2 a pokud budete potřebovat hádat potřetí, dostanete svíci jen jednu. Pak už milánkové nevopruzujte, už vám nic nedám.

Nebylo by tedy od věci se nad hádankami pořádně zamyslet a možná se i poradit se svými spolužáky. K tomuto účelu ze svého nového luxusního umístění nad krbem milostivě povoluji otevření KNP, kde se můžete radit.

Heslo do ní nechť je: ZLO.

Asi vám dojde, že je dobré míti svící co nejvíce, protože bude-li jich málo, může se stát, že nedokážete osvětlit celé zaklínadlo a budete jej muset domyslet, protože já vám žádnou bez správné odpovědi nedám, ani kdybyste žadonili!

Takže hádanka číslo 1:

4 komentáře

 1. O svíci přišli jste nenávratně,
  neb hádali jste zcela špatně.
  Bohyně Ostara přichází s jarem,
  nikomu lásku však nedává darem.
  Špatným směrem nyní jdete,
  to jaro to vás jenom plete!
  Nápověda – když jste ztraceni:
  De Vries je chytré stvoření.
  S hlavou v oblacích blízko byla,
  aby hádanku pochopila.
  Dívku lze spatřiti pouze v noci,
  tma by vám mohla napomoci.
  Muži ji v náručí neocení,
  neb milenka ona zrovna není.

 2. Odpověď uznávám, i když je jen "Panna". První 2 řádky odkazují na souhvězdí Panny, což je souhvězdí jarní oblohy, není tedy viditelné po celý rok. Druhé 2 řádky odkazují na dívku bez zkušeností v erotické oblasti, neb kdyby je měla, už by pannou nebyla.

Komentáře jsou uzavřeny.