Knihomolské tipy I.

Věděli jste, že se mudlové a kouzelníci už od roku 1955 shodují na jedné březnové záležitosti? Nejedná se ale o rčení „březen, za kamna vlezem“, ale o něco úplně jiného. A to je Měsíc knihy. Z důvodu jeho existence se knihovny po celém světě snaží podpořit četbu. A světe, div se, do této kampaně se nezapojují pouze mudlovské, ale i kouzelnické knihovny.


Spojuje je totiž jistá traumatická událost z roku 1955, kdy vyhořela jedna z největších a nejstarších knihoven na světě. Mudlové si povídají, že někdo usnul s cigaretou mezi prsty a tím vše podpálil, zatímco kouzelníci vědí, že za vše mohl dobře schovaný popelec a vejce, která nakladl.

Jelikož si v osudný moment kouzelník z oddělení pro zamezování požárů, jistý Sebastian Sallow, vzal dovolenou, aby mohl jet na famfrpálové mistrovství světa, a nikomu to neohlásil, vejce nebyla včas kouzlem zmražena a knihovnu podpálila. Netřeba zmiňovat, že tento pracovník dostal okamžitý vyhazov (a to nejen proto, že místo výkonu jeho povolání shořelo).

Proto je samozřejmě důležité, aby se Bradavice zapojily, podpořily čtenáře a nabídly vybrané tituly pro ty, kteří váhají ve výběru té správné knihy. Jelikož ale v knihovně řádí paní Norrisová a hrozí, že se na vybrané tituly usadí a nikoho k nim nepustí, bylo rozhodnuto, že Hadí král bude lepší místo. Přece jen, Ferdinand se o knihy vůbec nezajímá.

Dnes vám bude představen první z vybraných titulů!

Skandar a zloděj jednorožců
Autor: A. F. Steadman
Žánr: Fantasy

Jak by se vám líbilo žít ve světě, kde místo dopisu z Bradavic musíte ve svých třinácti letech splnit takzvanou zkoušku z líhnutí? Zkoušku, která vám v případě úspěchu zaručí, že se vám vylíhne váš osobní jednorožec? Ale pozor, nemyslete si, že to je jen tak! Ve světě Skandara Smithe nejsou jednorožci nádherná, jemná stvoření, která prdí duhu. Jsou to masožravé krvelačné potvory, před kterými se musíte mít na pozoru. A navíc umějí létat…

– vzpomene si na hodiny o jednorožcích – Madam Patricia Baloure by vám hned vysvětlila, že se tedy nejedná o jednorožce, ale o alicorna.

Celý příběh začíná, když se třináctiletý Skandar dívá se svou rodinou na televizi, v níž se odehrává závod o Pohár chaosu. Vše jde hladce, jednorožci bojují ve vzduchu, koušou do svých soupeřů, zatímco po sobě jejich jezdci mrskají jedno kouzlo za druhým. Závod má vítěze, celý svět oslavuje! Dokud se neobjeví tajemná jezdkyně jménem Jehla, která ukradne toho nejsilnějšího jednorožce, který se závodu účastnil… A touto událostí začínají pro Skandara perné časy.

Nejenže jeho favoritka přišla o jednorožce, navíc není připuštěn ke zkoušce z líhnutí, a tak ztrácí možnost získat vlastního jednorožce. Jenže ještě téže noci se u dveří jeho bytu objeví žena, která ho na hřbetě svého jednorožce odveze na ostrov a pomůže mu se dostat do jeskyně, ve které se ukrývají jednorožcí vejce. A tak Skandar nakonec přece jen získá Ďáblovo kvítko a pustí se spolu s ním do tvrdého výcviku.

Tato kniha je rozhodně pro každého, kdo by si chtěl u čtení oddechnout a dobře se pobavit. Já sama jsem měla pocit, že je to takový Eragon pro mladší čtenáře. Ani na moment jsem se u čtení nenudila, příběh krásně plyne a byť jsou jednorožci v tomto příběhu dost drsní, rozhodně vám rychle přirostou k srdci.

Doufám, že se mi podařilo vás přesvědčit, že tento příběh za váš čas stojí, a pokud se nakonec rozhodnete si knihu přečíst, můžete mi dát vědět, jak se vám líbila!

Na závěr se musím omluvit našemu drahému baziliškovi, křivdila jsem mu. Při mém výkladu mi ukradl jednu z kopií a odplazil se do sklepení. Snad si při čtení v tom šeru nezkazí oči… a snad kniha přežije jeho smrtící pohled.

Pro Hadího krále
Asterin Levon

4 komentáře

 1. Parádní nápad na článek. Tu knihu si rozhodně musím přečíst!
  A před usnutím budu myslet na našeho chudáka Ferdu 💚

 2. Saiph Lacaille
  19. 3. 2023 (15:25)

  Sebíku, famfrpálové mistrovství tě stálo práci?! A to si říkáš Zmijozel! 😀

 3. Loralei Silwerin
  14. 4. 2023 (19:29)

  Vypadá to jako skvělé oddechové čtení. Určitě na to mrknu. :3

Komentáře jsou uzavřeny.