Ve stopách mudlů a jejich posedlosti naším kouzelnickým světem: Londýn & Vídeň

Již je tomu dávno, co jsem psala naposledy o mých cestách mapujících mudly a jejich posedlost naším kouzelnickým světem. Mudlové ale nespí a neustále vylepšují a mapují náš kouzelnický svět. Návštěvnost těchto míst trhá rekordy a je pochopitelné, že se Ministerstvo kouzel začíná věnovat otázce funkčnosti kouzel zapomnění či zneužití jejich účinnosti s cílem vypustit informace o našem světě mezi mudlovskou veřejnost. Počkejme si na výsledky jejich šetření a pojďme se mezitím společně podívat na další mudlovská místa, která mapují detailně náš kouzelnický svět.

V listopadu minulého roku jsem se vypravila do jednoho z hlavních měst našeho kouzelnického světa. Kousek od Londýna stojí jedno z největších studií, kde můžete obdivovat detailní repliky kouzelnických předmětů, míst, oblečení i historických hůlek našich slavných kouzelníků. Můžete zde také ochutnat máslový ležák, Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, čokoládové žabky, sirupové košíčky, šumivé bzučivky a mnoho dalších cukrovinek a pochutin z našich kouzelnických kuchyní. Při obhlídce místní nabídky jsem měla podezření, že došlo k vykradení Medového ráje v Prasinkách. Ateliéry s názvem „The Making of Harry Potter“ jsou věrnou kopií filmového zpracování příběhu Harryho Pottera, kterému se mudlové velmi rádi a často věnují. Tento příběh zasáhl mudlovskou veřejnost natolik silně a intenzivně, že není již možné ani kouzly tyto vědomosti z hlav mudlů plně dostat. Naštěstí se nám ale daří přesvědčit mudly o tom, že se jedná o vymyšlený příběh.

V těchto ateliérech se v průběhu roku snaží přicházet s novými tematickými prvky, jako je například halloweenská výzdoba, valentýnská večeře ve Velké síni nebo kolejní prohlídky. Ve vánočním období vše pokryje sníh. Tento speciál výstavy jsem měla možnost navštívit já. Již při vstupu do ateliérů se v hlavní hale vznášel nejen obrovský drak, ale byl tu postaven nádherný vánoční strom, který tu každého mudlu i kouzelníka zahřál adventní náladou.

První část ateliérů je věnována Velké síni, která je celá převlečena do vánočního. Hned za ní mají mudlové možnost obdivovat kostýmy a rekvizity z kouzelnického plesu, postupně se projdou nebelvírskou i zmijozelskou kolejní místností, navštíví Hagridovu hájenku, samotné Ministerstvo kouzel i kabinet neoblíbené profesorky Dolores Jane Umbridgeové. Projdou se Zapovězeným lesem (kde mnoho z nich vyděsí samotný Aragog) a navštíví i Gringottovu banku plnou skřetů. Čeká je prohlídka Záchranného autobusu, školních skleníků, Zobí ulice číslo 4 a projdou se i zasněženou Příčnou ulicí. Velká část ateliérů je věnována i samotnému filmu a maskérské či jiné filmové práci, které bylo zapotřebí. Na závěr si mohou mudlové prohlédnout velkou repliku naší školy a jejího okolí, kterou v mnoha částech filmů tvůrci používali. Nakonec je čeká návštěva Ollivanderovy prodejny s hůlkami a pak již obrovský obchod ze suvenýry, kde najdete snad vše, co my kouzelníci používáme. Naštěstí se jedná o mudlovské verze, kterými nevykouzlí nic. (A pokud ano, jedná se o vtípek nějakého kouzelníka…)

Je zajímavé pozorovat mudly, jak nadšení a dojatí z této prohlídky jsou. Kolik z nich se převléká za nás kouzelníky a hrdě drží hůlku, která ale v jejich rukách nezvládne ani základní přivolávací kouzlo.

Na druhé místo jsem se vypravila v prosinci minulého roku a tentokrát jsem měla i skvělý školní doprovod. Na výstavu „Harry Potter™: The Exhibition Vienna“ se mnou vyrazila slečna Any (bohužel i Dawsonka) a taktéž nebelvírský duch Matýsek, který měl to nejlepší možné krytí před mudly.

Tato putovní výstava byla velmi dobře ukryta v prostoru obrovských skladů a dokud jste nedorazili až na místo, neměli jste ani ponětí, že se tu něco tak zajímavého koná. Je oproti londýnským ateliérům velmi odlišná. Někteří návštěvníci jsou poté zklamání, protože velikostí, detailností a monumentálností po ateliérech v Londýně dost pokulhává. Je třeba ale nesrovnávat a užívat si tuto výstavou v její jedinečnosti, kterou je velká míra interaktivity. Již při vstupu dostane každý svůj náramek, kterým se zaloguje, zvolí si kolej, patrona a může po celou dobu výstavy sbírat body pro svoji kolej. Díky interaktivitě a tomuto náramku se pak jména návštěvníků objeví na Pobertově plánku, mudlové se naučí některá základní kouzla (tedy přesněji pohyb hůlkou, ať mají pocit, že kouzlí….), vyzkouší si umíchat lektvar, odhalí svého bubáka, zahází si camrálem na obruče a dokonce si vyzkouší sílu kouzla a protikouzla v závěrečném souboji Voldemorta a Harryho Pottera. Zabaví se zde děti i dospělí, kteří v sobě to své dítě stále mají. Zajímavá je i Hagridova hájenka, kde si můžete vyzkoušet velikost jeho křesla, kam se můžete vejít i s kamarádem.

I na této výstavě zakončíte svůj zážitek ve velkém obchodě, kde utratíte spoustu mudlovských peněz za krásné kouzelnické repliky. Mnoho mudlů se snažilo tímto prostorem projít se zavřenýma očima, a i tak jim něco záhadně skočilo do ruky a namířilo si to s nimi k pokladnám.

Zájem mudlů o náš svět evidentně nijak neopadá a naopak je stále intenzivnější. Již se těším na další dobrodružství v tomto svém putování.

Pro Hadího krále
Inees Rut Gowstring

2 komentáře

  1. No já nestačím zírat! :-O Na některých fotkách mi prostory hradu přijdou snad ještě krásnější než ve skutečnosti! :-O Ach ti mudlové! 😀
    Děkujeme, Ineesko, za super reportáž, a že ty mudly aspoň někdo hlídá! 🙂

  2. Veronica Narcissa Williamsová
    5. 5. 2023 (01:17)

    Jé, tak ta vídeňská vypadá moc dobře, miluju interaktivní výstavy!
    Díky za možnost kochat se krásnými fotkami!♡

Komentáře jsou uzavřeny.