Prodejte svůj šatník, přivede vás na mizinu!

V posledních dnech se na naší škole mnohé mění. Lépe
řečeno objevují se tu nové a nové věci. Když na naší školu přišla noční
převlékárna spolu se skříní, která si sama pamatuje, co nejraději nosíte, bylo
tu několik rozporuplných názoru.

I já jsem se řadila k lidem, kteří tuto
novinku odsuzovali. Nicméně postupem času, jsem se naučila převlékárnu využívat
či jí ignorovat. Zkrátka naučila jsem se s ní žít. Pak mi v převlékárně
zrušili zrcadlo, a ač jsem na něj ještě nebyla zvyklá, byla to jedna
z mála věcí, která se mi líbila. Nicméně zrcadlo zmizelo a teď si ho
musíme na PU koupit ne zrovna za levný peníz. Ale i tohle je vlastně
pochopitelné. Přeci jen takový luxus něco stát musí. Co však mou šatní skříni
nemálo zamávalo, byla novinka posledních dní. Jedná se o opotřebování šatstva a
posléze její úpravě!

Pokud jste si ještě nevšimli, dovoluji si vás upozornit na
nový obchod na PU, který v současné době nese název obchod č. 23. Tento obchod se
zaměřuje výhradně jen na opravu a údržbu našeho oblečení.

Já jsem se byla
osobně podívat do onoho obchodu a u pracovníků jsem zjistila, že jelikož se
naše oblečení časem opotřebovává, oni tu jsou od toho, aby nám jej upravili a
opravili. Jistě pochopíte moje lehké zděšení, když jsem přiběhla do svého
pokoje, otevřela jsem skříň a polovina mých věcí byla ošoupaná. A to jsem je
téměř nenosila. Otázkou je: proč?

Chápu, že obchod se jistě uživí na opravě oděvů, které již
někdo nosil před námi. To je možná dokonce i vítaná vlastnost neboť některé
věci na PU už v jiném stavu než rozpadlém neseženete. Díky obchodu č. 23
můžeme mít šaty zase nové a vesele si v nich kráčet po hradě. I když tedy
ne zrovna za malý příplatek. Nicméně ptám se, proč se obchod musí starat i o
naše věci, které jsme koupili nové, nenosíme je každý den a pravidelně se o ně
starají domácí skřítkové. Od čeho tu pak je domácí skřítek, jehož povinností je
udržet nám oblečení v dobrém stavu! Pokud musí existovat tento obchod, tak
očividně skřítek nedělá svou práci dobře a měl by být náležitě potrestán.
Nehledě na to, že my vystudovaní kouzelníci, zvlášť ti, kteří navštěvují předmět Domácí kouzlení madam Flyové, se o své oblečení umíme postarat sami. A zadarmo!
Proč bychom tedy měli platit za udržování svého oděvu, když je o něj již
náležitě postaráno?

 Předběžné počty ukazují, že šatník průměrného studenta
obsahuje 100 ks oblečení. Jeho opravy vyjdou přibližně tedy na 200 svrčků. Což
je minimální oprava, která hrozí téměř každý druhý měsíc ne-li častěji. Za rok
nás bude oprava oblečení stát tedy 1200 svrčků což je už něco přes dva galeony. A to opět připomínám, že bereme pouze průměrného studenta. Co chudáci ti co
mají v majetku 500ks oblečení. Časem nás oprava opravdu přivede na mizinu
a bude mnohem lepší celý šatník rozprodat. (pozn. HK: Toto je předpoklad, kdy za toto období budeme mít na sobě všechny kusy oblečení a budeme je chtít mít stále v nejlepším stavu)

Nehledě na to, že nehodlám nechat opravovat své kolejní
předměty, které jsou náležitě opatřeny kouzlem proti opotřebení, a tudíž
nechápu, který skřítek měl tu drzost toto kouzlo odstranit.

_______________________________

DODATEK: Ráda bych se omluvila jak redakci Hadího krále tak i
všem, kterých by se mohla dotknout jistá informace zmíněná v tomto článku.
Předběžné výpočty jsou založeny na informaci, že se obnosí jakékoliv oblečení v
šatní skříni. Tato informace je mylná. Obnosí se pouze to oblečení, které má
student oblečené na své osobě. Změna z nové na obnošené se však projeví až po 3
měsících. I tak jsou to stále, podle mého názoru, zbytečné výdaje, které nemáme
zapotřebí
.

_______________________________

Nakonec všichni skončíme jako žebráci o holi a ještě v roztrhaných šatech!

PS: Já bych raději preferovala jiné poničení oblečení, speciálně pro tyto případy vyrobené. A co vy?

13 komentářů

 1. Zavádějící…
  stárnou pouze věci oblečené na postavičce – a pokud má průměrný student na sobě oblečeno 10 věcí, jeho údržba ho přijde zhruba na 50 svrčků – a to nejdříve po každých třech měsících,
  – ročně to tedy dělá 200 svrčků, což je zhruba 11 srpců za celý kalendářní rok.

  • Elanis Aelana Roselfová
   3. 1. 2014 (10:29)

   Dobře, přiznávám, že jsem přehlédla fakt, že se obnosí jen nošené věci. Nicméně to podle mě nemění nic na tom, že se obchod stará o věci, o které se velmi dobře postarají domácí skřítkové. Já nevím jak ty, ale já rozhodně vím, jak bych 11 srpců dokázala využít lépe. I obyčejný svrček utracený za špendlík mi přijde lépe využitý než tohle. Nehledě na to, že srpec k sprci sedá a za rok a půl už to bude galeon.

  • mno.. a ty máš nějakého domácího skřítka, který by se ti staral o oblečení?
   Jednak pokud vím, tak studenti mají dle ŠŘ povoleno do školy vzít jen jedno zvíře a o skřítkovi tam není ani zmínka,
   a druhak pochybuju, že by Ti rodiče dovolili odvést do školy rodinné stříbro, čímž skřítek dozajista je, a rodina, která vlastní skřítka, už patří k dost vysoké kouzelnické honoraci….

  • Elanis Aelana Roselfová
   4. 1. 2014 (09:39)

   Za prvé, ano. Na škole je tisíce domácích skřítků, kteří se starají o naše blaho a dokonce i o naše oblečení.
   Za druhé, skřítek není klasifikován jako zvíře, ale jako kouzelný tvor – tedy nespadá do tohoto omezení školního řádu.
   Pochybuj si o čem chceš, ale moje rodiče neznáš takže nemůžeš soudit to, co by mi dovolil a co ne. Mimochodem ano, my domácího skřítka máme. Již několik let a je nedílnou součástí naší domácnosti. Už mě tu i párkrát navštívil, aby mi přinesl čokoládový dort od maminky. A jsem si jistá, že kdybych potřebovala, tak mi ty ponožky zaštupuje!

 2. Nebudu se vyjadřovat k tomu, že si autorka nezjistila všechny informace před tím, než napsala tento tendenčně mířený článek, ale jenom bych rád poznamenal, že zrcadlo pro převlékárny bylo pouze pro první dny pro všechny, poté se to vrátilo do stavu, ve kterém to je již několik let – tzn. že zrcadlo mají jen ti, kteří si ho na Příčné koupili.

  • Elanis Aelana Roselfová
   3. 1. 2014 (12:47)

   Vypadá to, pane anonymní, že nechápete podstatu článku.
   Tento článek je pouze vyjádření mého názoru a mého pohledu na věc. Proč by tedy nemohl být zaujatý?!

   Mimo to, kdybyste ten článek četl pořádně zjistíte, že o zrcadlo mi tu opravdu nejde.

  • Nebylo cílem psát jako anonymní, to jsem se jenom zapomněl podepsat.
   Máte pravdu v tom, že část tohoto článku je vyjádřením Vašeho názoru, a v tom může být klidně zaujatý, to je pravda. Potom by ale ve článku neměl být naprosto lživý odstavec o tom, kolik to v průběhu měsíců bude stát. V takovémto případě tento článek nevyjadřuje pouze Váš názor, ale je to spíše zaujatý "hejt", a schovávat se za frázi "to je můj názor!" je čistý alibismus.

   Ronald

  • Elanis Aelana Roselfová
   3. 1. 2014 (13:26)

   Můžete to brát jako alibismus, ale pokud si povšimnete komentáře před Vámi a zároveň mé reakce, jistě zjistíte, že přiznávám, že mé výpočty byly zavádějící.

   Tento článek neměl být útokem ani neměl někoho urážet. Snažila jsem se jen vyjádřit svůj názor na samotnou opravu oděvů, ne na všechny změny na hradě. Možná si to berete jen příliš osobně, já nevím.

 3. Nějak nevím, jak jste z mé reakce vyvodila, že si to beru osobně (a hlavně, proč bych to měl brát globálně na všechny změny na hradě proboha?). Na hradě není moc věcí, které bych si bral nějak osobně, snažím se dlouhodobě ke kritice přistupovat pozitivně a najít si v ní to důležité a řekl bych, že je to ten správný přístup.
  Tedy pro upřesnění, ať se vyhneme nějakým dalším nedorozuměním – mým prvním komentářem jsem jenom chtěl doplnit, jak to bylo se zrcadly, cílem nebylo útočit. V první polovině jsem v podstatě shrnul fakt – a to ten, že jste si před napsáním článku nezjistila všechny informace. Vy jste z toho udělala cosi víc, to již není můj problém.

  • Elanis Aelana Roselfová
   3. 1. 2014 (13:53)

   Pane Williamsi, já Vás neznám, mohu soudit pouze podle toho, co zde píšete. Uvádíte na pravou míru zrcadla, která nebyla předmětem článku, pouze jsem je zmínila a není zde známka toho, že bych považovala za špatné či za správné ono rozhodnutí zrcadlo si koupit, pouze jsem podotkla, že je nutné si ho zakoupit, pokud ho chceme používat. Čemuž tak bylo i v minulosti. Ano. Netvrdím zde opak. Pravděpodobně jste považoval za nutné to zmínit a uvést na pravou míru. To je pochopitelné.

   Uvádíte na pravou míru i cenu. Chápu. To stálo za upřesnění.

   Jenže pak tvrdíte, že považujete jistý odstavec za lživý a zaujatý hejt. A právě toto mě přimělo k tomu, myslet si, že si článek berete až příliš osobně. Dala jsem Vám za pravdu, jak v komentářích, tak v současné době už i v článku (přidaný dodatek). Proč tedy nezůstat u shrnutých faktů a dál to nerozebírat. Já uznávám svou chybu. Již po třetí.

 4. Nejsem si jistá, že můj Pytel, bych svěřila někomu, aby mi ho vypral a zašil. Pochybuji, že zaměstnanci z obchodu č. 23 rozumějí Pytlům a že vůbec někdy nějaký viděli jinde, než ve svém sklepě. O svůj Pytel se zvládnu postarat sama, nepotřebuji si někoho platit. Ale zjevně mi nezbyde nic jiného, než jako všichni využít této poněkud vnucené služby, nebo se s Pytlem rozloučit až se rozpadne na cáry a vrátit se k nahotě.Nehledě na to, že údržba Pytle je velmi, velmi osobní věc.
  Na druhou stranu, není potřeba mít ve skříni 100 nebo dokonce 500 ks oblečení, to na sebe člověk stejně najednou neobleče a je to z mého pytlového pohledu otřesné plýtvání.

  Zdravím vás a přeji vše dobré Pytlová Vendy

 5. "Když na naší školu přišla noční převlékárna spolu se skříní, která si sama pamatuje, co nejraději nosíte, bylo tu několik rozporuplných názoru. I já jsem se řadila k lidem, kteří tuto novinku odsuzovali. Nicméně postupem času, jsem se naučila převlékárnu využívat či jí ignorovat."

  To mě zajímá, proč odsuzovala?
  b.p.

Komentáře jsou uzavřeny.