Hradní čarostavy pod zmijohledem

Čarostavy jsou naprosto geniální věc. Na rozdíl od mozků je má každý obyvatel Hogwarts… bez rozdílu. Jejich čtením spolehlivě zabijete veškerý volný čas, pobavíte se, podivíte se, objevíte nevídané, zmoudříte a taky na vás bafne spousta překvapivých zjištění – například jak se jmenují všechna morčata vašeho spolužáka. Jestli chcete blíže poznat své nepřátele nebo zjistit něco skandálního o svých nejbližších, čtěte jejich čarostavy! Pro zdůraznění opakuji: Čtěte. Jejich. Čarostavy! A nejenom jejich – vřele doporučuji číst čarostavy všech osob na hradě! Vyčtete z nich opravdu vše, od jejich vnitřního rozpoložení a stavu vnitřností (srdce – blbě zamilované, nervy – vyteklé) až po osobnostní typ. Že si nejste jistí, jak na to? Že je to pro vás celkem oříšek? Nevadí! Hadí král pro vás rozlouskal a rozebral základní typy hradních čarostavů. Jestli jste připravení se dozvědět opravdu, opravdu všechno, tak jdeme na to…

#1 Pamětníci
Asi nejpočetnější skupinou jsou takzvaní Pamětníci. Pozná je naprosto každý, kdo umí číslice. Jejich čarostavy jich jsou totiž plné! Významné datum sem, významné datum tam, no, samá významná data! Zjistíte přesné datum příchodu (dokonce i odchodu) na hrad, kterého léta Páně kdo získal jakého magíka nebo kterého dne se jim povedlo rozplakat primusku. Mezi nejoblíbenějšími událostmi hodnými zápisu jsou beze sporu již zmiňované příchody na hrad, zařazení do koleje, narození/adopce hradního mazlíčka nebo nález první čokoládové žabky. Někteří Pamětníci využívají svůj čarostav jako deníček.

#2 Citátomilci
A jéje. Další početná skupina. Citátomilci si libují ve vystavování mouder, mott a citátů. Na hradě najdete latinská moudra, knižní i filmové citáty, kolejní motta… prakticky všechno, co vás napadne. Spousta Citátomilců má v oblibě dlouhé citátové romány. Jejich čarostavy překypují moudrostí antickou i moderní, oblíbenými pasážemi ze smyšlených světů a větami, které pronesli v minulosti slavní mrtví lidi. Nechybí tu ani pečlivě vybraná sloka písní či básní, jež přesně definuje stav vnitřností dotyčného Citátomila. Ovšem musím říct, že nic nepřebije úryvky z knih ze světa Harryho Pottera. Překvapivě.

#3 Jazykomilové 
Dneska je už naprosto běžné, že angličtinu má v čarostavu každý druhý, protože je to asi cool. A když chcete být supercool, použijte latinu. Jasně, všichni umíme latinu jen na úrovni oblíbených antických citátů, ale i to se počítá. Když jste übercool Jazykomil, použijte třeba takovou korejštinu, japonštinu, francouzštinu nebo němčinu a-tak-dále. Vůbec nevadí ani v případě, že daný jazyk vůbec neovládáte. A že tím jazykem v reálu ani nepípnete? Google translator to jistí. Sooo magic!
Ale nebojte se, češtiň je stále na prvním místě.

#4 Barvisti 
Existují dva typy Barvistů – Praví barvisti a Kolejní barvisti. To je jednodušší než facka, ale i tak si to vysvětlíme. Zapřisáhlí Kolejní barvisti nikdy, ale opravdu nikdy nemají své čarostavy v jiných barvách než v barvách své domovské koleje. Červená, žlutá, modrá či jakákoliv jiná barvička v čarostavu zmijozelského studenta? Ble, fuj, tůdle, ne. Přes to Bradavický expres nejede. Pravé barvisty poznáte i z dálky. Snadno si jejich čarostav spletete s veselou duhou plnou optimismu a tančícími růžovými jednorožci. Aby se na všechny barvy dostalo, musí být čarostav dostatečně románovitý. Ještě je tu skupina Bezbarvých. Ti nemají čarostav zabarvený žádnými barvami. Buď je nemají rádi, nebo dosud nepřišli na to, jak se to dělá. Proto se o nich moc nemluví. Nebo spíš vůbec.

#5 Hrdí patronisti 
Hrdí a hrdější. Asi takhle bych to shrnula. No není divu, že se chcete pochlubit, když vyfasujete supernováčka, který je Leonardo da Vinci, Michelango, Picasso, Einstein, Elon Musk a Greta Thunberg v jednom. A naopak, pokud dostanete nejlepšího patrona, který vás provede a povede, žejoviď. A nejlepší patron je jen jeden. To si pamatujte.

#6 F. R. I. E. N. D. S. 
Máte kamarády? No tak to se nezapomeňte pochlubit ve svém čarostavu! A kdo nemá seznam kamarádů, toho beztak nikdo nemá rád. Nikdo s ním není kamarád. Tečka. (Nezapomeňte to brát s nadsázkou.) 

#7 Chlubilové 
Kdo jiný se bude chlubit vašimi úspěchy, když ne vy sami? (Kromě vaší mámy.) No přeci vy ve svém čarostavu! Vyhrabte všechny diplomy a certifikáty. Pokud nebudete spokojení s jejich množstvím, přidejte tam obrázky a další díla, které vám věnovali vaši kamarádi, tajní ctitelé nebo příbuzní. A pokud by to bylo stále málo, ukažte světu fotky svých morčat, psů a koček. Tohle vždycky zabere.

#8 Lovci neexistujících magíků 
Jsou lidi, kteří mají pocit, že existuje málo oficiálních hradních magíků. Není tedy nic lepšího, než začít lovit magíky imaginární. Když se tak Lovcům neexistujících magíků občas nějakého podaří ulovit ve Velké síni za pomoci někoho z fialových, samozřejmě si úlovek pyšně vystaví ve svém čarostavu. Tím potvrdí jeho existenci. Teda neexistenci. No, radši nebudeme zabíhat do filosofických vod. Co je psáno, to je dáno.

#9 Obrazotvůrci
Neumíte se vyjádřit slovy? Poskládejte si obrazce ze znaků a písmen! Hlavně to nezapomeňte vybarvit. Je to efektní, dělá to dojem a zabere to v čarostavu velký objem. Ne, nemám na mysli žádný přípravek pro váš účes, ale oblíbené písmenkové obrazce. Díky nim prakticky nemusíte vymýšlet žádný obsah svého čarostavu – tyto obrazce mluví za vše. Tady máte ty nejpoužívanější.

#10 Minimalisti
Romanopisce pozná každý podle kilometrového čarostavu, kterým je obtížné se prokousat až do zdárného konce. Tuhle skupinu tedy rovnou přeskakuji a ani se nebudu namáhat s pořizováním printů. Tak velkou obrazovku prostě nemám! Místo toho se zaměřím na Minimalisty. Jejich stručné čarostavy toho většinou řeknou více než tisíc slov. No jen se pokochejte…

#11 Prázdnostav 
No a pak existují lidi, kteří čarostav nepoužívají. Mají ho úplně prázdný, fakt, nevymýšlím si. Mojí teorií je, že buď dosud nevědí o jeho existenci a jak ho nastavit, nebo to jsou mrňavoučcí nováčci – u nich je to omluvitelné. Ale nejstrašidelnější představa je, že možná nevědí, co do čarostavu dát, tak ho mají radši prázdný. Nebo chtějí být extrémně tajemní. A nebo hůř, nějaké čarostavy je absolutně nezajímají. Merline! Ti, kdo mají místo čarostavu takzvaný Prázdnostav, zůstanou navždy záhadou. Navždy, dokud si nenastaví čarostav.

HK tip: Jestli si chcete užít prázdno, doporučuji projet čarostav červené Angie Claire Silvery. Slibuji, že to bude jízda. (Prázdnem.)

Závěrem bych chtěla zdůraznit, že je důležité brát celý tento odlehčený článek s nadsázkou. Protože čarostavy jsou skvělé, čarostavy jsou nejlepší, čarostavy jsou zábavné! Je to jedinečný koncept našeho hradu, který i nadále s radostí využívejte, vymazlete ho do posledního puntíku a čtěte čarostavy ostatních. Čarostavy jsou nejsenzačnější vynález a díky nim jsou ty naše postavičky osobitější. Hadí král vám přeje skvělou zábavu.

Pro Hadího krále
Maeve Péregrine

11 komentářů

 1. Páni – super boží (čti: zmijozelský) článek 🙂 Tleskám 🙂

 2. Inees Rut Gowstring
  7. 3. 2021 (10:38)

  Moc fajn článek 😀 I jsem se hezky od srdce zasmála a našla se v něm 😀

 3. Maraike Auri Nordahl
  7. 3. 2021 (11:44)

  Jsi pichlavá jako ten bodlák, který držíš v ruce. Ale miluju to. ♥︎

 4. Elaine Robillard
  7. 3. 2021 (15:20)

  Jé, jsem slavná! 😀 Ne, teď vážně, příjemně jsem se pobavila, je to skvělé shrnutí. 🙂

 5. Saiph Lacaille
  7. 3. 2021 (18:12)

  A co teprve když někdo splňuje více kategorií najednou! :O

  Naprosto skvělej článek, Mejv! A já se jdu teda dál chlubit v čarostavu… 😀 😛

 6. Enselis Ismenia
  7. 3. 2021 (19:25)

  Neee,jsem divna, mam prazdny carostav :-O ..pockat, jsem jeste mrnavoucky novacek, takze jsem omluvena, zejo? zejo!? 😀 moc se mi libi, jak je clanek napsany 🙂

 7. Veronica N. Williamsová
  9. 3. 2021 (01:48)

  Vivat Slytherin by neměl chybět v čarostavu žádného z nás! Ale přiznám se, taky ho tam nemám! 😀

 8. Hrdá na patrončata zajisté jsem, ale účel jejich vypsání v čarostavu je, se musím merlinužel přiznat, i to, abych si je vůbec pamatovala. To víte, stáří 😀

 9. Až doteď jsem netušil, že jsem chlubil. Není nad sebepoznání!
  Skvěle jsem se při četbě pobavil i poučil. Díky!

Komentáře jsou uzavřeny.